fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Jak oszczędzać na raportach

Przedsiębiorcy w Holandii oszczędzają co roku 350 mln euro dzięki wprowadzeniu jednolitego systemu raportowania. Tak może być także w Polsce
Polski rząd zamierza poprawić jakość sprawozdań, planowania finansowego oraz efektywność realizacji budżetu. Zawarte w planie rozwoju i konsolidacji finansów na lata 2010 – 2011 cele zakładają także poprawę ściągalności podatków, eliminację niepotrzebnych procedur administracyjnych oraz usprawnienie funkcjonowania sądów.
Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, uważa, że cele te można zrealizować, wprowadzając także w Polsce jednolity system raportowania.
[wyimek]17 mln euro zostało w kasach belgijskich urzędów dzięki zmianie systemu raportowania[/wyimek]
– Stowarzyszenie non profit XBRL stworzyło i za darmo udostępnia system oparty na koncepcji Standard Business Reporting – wyjaśnia ekonomistka. – Jego ideą jest stworzenie wspólnej platformy, do której przedsiębiorstwa przesyłają swoje raporty finansowo-gospodarcze, obejmujące informacje podatkowe, sprawozdania finansowe oraz statystyczne. Instytucje publiczne mogą z niej czerpać potrzebne im informacje, bez konieczności wzywania za każdym razem przedsiębiorstwa do składania niezbędnych dokumentów. W ten sposób koszty firm spadają, nie mówiąc o zaoszczędzonym przez przedsiębiorców i urzędy czasie.
Na świecie standardy XBRL stosują Holandia, Australia, Belgia, Singapur i Nowa Zelandia. Niedawno dołączyły też Wielka Brytania, Niemcy i Dania, a także Macedonia, Serbia oraz Węgry.
Do wspólnej platformy w tych krajach podłączone są zarówno urzędy skarbowe, jak i inne instytucje kontrolujące, urzędy statystyczne, agencje handlowe oraz banki. We wszystkich tych krajach po wprowadzeniu XBRL obciążenia administracyjne odczuwalnie się zmniejszyły.
– System umożliwia znaczne uproszczenie formularzy i zwiększa bezpieczeństwo oraz poprawność zawartych na platformie danych – zapewnia Michał Piechocki z Business Reporting – Advisory Group. Jakie są szanse, że polska administracja zacznie powszechnie wykorzystywać sieć? Zdaniem twórców systemu duże. – XBRL jest już wykorzystywany przez NBP dla raportowania wyników banków, a KNF rozważa realizację projektu XBRL dla rynku kapitałowego – wyjaśnia Piechocki. – Standard ten jest otwarty i bezpłatny, wiec koszty jego wdrożenia są niższe niż innych rozwiązań.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA