Zadania

Więcej za wodę, ale za wywóz śmieci już nie

Fotorzepa
Ceny za odbiór śmieci nie powinny w tym roku wzrosnąć. Podwyżki za wodę będą jednak nieuniknione i wyniosą kilkanaście procent
Przedstawiciele firm wywożących śmieci zapewniają, że w przyszłym roku nic nie przemawia za istotnymi podwyżkami cen za ich usługi. – Podwyżki wynikają zwykle z podniesienia tzw. opłaty marszałkowskiej za składowanie odpadów. W ostatnich dwóch latach wzrosła ona siedmiokrotnie, ale w przyszłym roku będzie skorygowana tylko o wskaźnik inflacji i wzrośnie ze 100 zł do 104 zł – mówi Michał Dąbrowski z Polskiej Izby Gospodarki Odpadami.
[wyimek]10 procent może wynieść wzrost cen dostarczania wody i odbioru ścieków[/wyimek] W ostatnich dwóch latach opłaty za odbiór śmieci wzrosły o ok. 60 proc. Teraz firmy nie powinny już zmieniać opłat, zwłaszcza jeśli w danej miejscowości jest więcej przedsiębiorstw z branży odpadowej.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku usług dostarczania wody i odbierania ścieków. Co roku firmy wodociągowe podnoszą taryfy, ponieważ potrzebują coraz więcej pieniędzy na finansowanie kosztownych inwestycji dostosowujących ich usługi do standardów unijnych. Zwykle ceny za wodę i ścieki rosły o kilka procent (5 – 10 proc.) Ale 2010 r. będzie pod tym względem wyjątkowy. Komisja Europejska rozliczy Polskę z wyposażenia aglomeracji w oczyszczalnie ścieków, dlatego miasta spieszą się z inwestycjami i podnoszą opłaty mieszkańcom. – Należy się spodziewać wyższych niż zwykle podwyżek, wyniosą one 10 – 15 proc. – ocenia Stanisław Drzewiecki, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL