Poradniki

Wybierz bardziej ekonomiczną taryfę

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Zakłady energetyczne przewidują często w alternatywny tryb płacenia dla tych, którzy wybiorą taryfę z niskimi opłatami w nocy
Polega to na tym, że więcej płaci się za energię pobieraną w godzinach dziennych, a cena prądu spada, kiedy z niego korzystamy wieczorem i nocą. Przykładowo PGE Zakład Energetyczny Warszawa-Teren w obowiązującej w grudniu taryfie pobiera opłatę za energię w wysokości 23,63 gr za kilowatogodzinę. Jeśli wybierzemy taryfę mieszaną nocno-dzienną, to zapłacimy 27,36 gr w dzień i 17,8 gr w nocy. Zróżnicowanie dotyczy też składnika zmiennego stawki sieciowej.
Przed zdecydowaniem się na taką zmianę taryfy warto dokładnie przekalkulować, czy to rozwiązanie w ogóle się nam opłaca. Upewnijmy się też, na jak długi okres można zmienić taryfę, bo niektórzy dostawcy energii przewidują, że musi to być minimum np. 12 miesięcy. Takie właśnie limity czasowe ma PGE ZE Warszawa-Teren.
Inny sposób na oszczędności to liczniki przedpłatowe. Ich montaż przewiduje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3E8F9C5C2E1A9C0250C965C231C17D54?id=181877]prawo energetyczne (DzU z 2006 r. nr 89, poz. 625 ze zm.)[/link]. Polega to na tym, że zużywamy tylko tyle energii, za ile zapłacimy. Uczymy się oszczędniej gospodarować energią, łatwiej też nam uniknąć konieczności płacenia nagle powiększonych rachunków za prąd. [b]Może to być korzystna opcja dla tych, którzy wynajmują domy i mieszkania i boją się, że najemcy nabiją wysokie rachunki, za które potem nie zapłacą.[/b] Szczegóły związane z instalacją i płatnościami za prąd i liczniki przedpłatowe znajdziemy w regulaminach i taryfach zakładów energetycznych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL