Biznes

Bez świątecznych podwyżek

Rzeczpospolita
Szczyt cenowy na rynku mięsa i zboża już minął. Największy ruch spodziewany jest w handlu warzywami
W najbliższych dniach na rynkach rolnych nie będzie drożej niż dotychczas. Ceny wieprzowiny do Bożego Narodzenia się nie zmienią. Podobnie drobiu, który w ostatnich dniach dość nagle podrożał o 15 – 20 proc., gdyż wzrosła znacznie sprzedaż.
Popyt na zboża będzie do końca roku niewielki. Ceny ziarna – zdaniem Brunona Skalskiego z giełdy Rolpetrol – mogą minimalnie wzrosnąć dopiero w styczniu, zwłaszcza jeśli warunki zimowe będą nadal utrudniać dostawy. Obecnie realna stawka, jaką można uzyskać za kukurydzę, to 500 zł za tonę z magazynu producenta w południowych rejonach kraju. Tyle samo żądają sprzedający za pszenicę, jednak transakcji nie jest dużo. Wzrosło natomiast zapotrzebowanie na otręby. Niższe temperatury zwiększyły ich sprzedaż na cele opałowe. Równocześnie zmniejszył się import tych surowców. Obecnie za otręby pszenne workowane trzeba zapłacić 300 zł za tonę.
Najbliższe dni to okres ożywionego handlu warzywami i owocami. Jak informuje Małgorzata Skoczewka z rynku hurtowego w Broniszach, ceny jabłek są takie jak przed rokiem. Tańsze są natomiast orzechy laskowe i mak, a także podstawowe warzywa. Znacznie więcej niż przed zeszłorocznymi świętami trzeba będzie w najbliższych dniach zapłacić jedynie za kapustę, selery i ziemniaki.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL