Media

Orzeł zrezygnował, Karnowski jest faworytem

Jeżeli na Jacka Karnowskiego zgodzi się lewica, jeszcze dziś może zostać prezesem TVP
Romuald Orzeł wycofał się z konkursu na szefa TVP. Jak ustaliła "Rz", obecny dyrektor zarządu telewizji publicznej zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko.
Rezygnacja trafiła już do rady nadzorczej. – Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – tylko tyle w tej sprawie mówi jej szef Bogusław Szwedo. Z Orłem nie udało się wczoraj skontaktować. Jednak rada nadzorcza ma wciąż jego zgłoszenie na stanowisko członka nowego zarządu. Orzeł miał poparcie kojarzonych z PiS członków rady nadzorczej. Jego decyzja sprawiła, że jest tylko jeden kandydat popierany przez ludzi PiS – Jacek Karnowski, kierownik redakcji "Wiadomości".
– Karnowski to kandydat, który od lat pracuje w telewizji i ma swoją wizję TVP. Chcemy mu dać szansę pokierowania spółką – mówi jeden z dyrektorów telewizji kojarzony z PiS. Ci kojarzeni z lewicą woleli poprzeć Orła. – Nie chcą, aby prezesem został Karnowski, i popierają każdego kontrkandydata – podkreśla jeden z pracowników TVP. Rywalem Karnowskiego pozostał jedynie Jarosław Grzelak, producent związany z TVP od lat 90. (był m.in. szefem Agencji Informacji TVP). To jego zaczęli wspierać teraz ludzie lewicy. Kandydatura Karnowskiego powoduje, że konkurs od kilku dni nie może zostać rozstrzygnięty. Dlaczego? Lewica obawia się, że stanie się dla nich niewygodnym prezesem. Można usłyszeć nawet, że z powodu niemal równego podziału głosów konkurs na nowy zarząd zostanie znowu anulowany. Z kolei ludzie kojarzeni z PiS przyznają, że jeśli tak się stanie, trzeba będzie wysłać wniosek do sądu o wprowadzenie kuratora dla TVP. Bo brak władz działałby na szkodę spółki. Ale takie rozwiązanie nie byłoby na rękę ani lewicy, ani PiS. Bogusław Szwedo o tych spekulacjach mówi spokojnie: – Na razie nie ma powodów do takich rozwiązań. Procedura trwa. Wczoraj wieczorem miało jednak dojść do porozumienia w radzie. To oznacza, że na dzisiejszym wieczornym posiedzeniu zapadnie decyzja o wyborze władz telewizji publicznej. Jak nieoficjalnie dowiedziała się "Rz", jej nowym szefem zostanie Jacek Karnowski. Wiadomo już, kto miałby trafić do nowego zarządu. Prokurent TVP Paweł Paluch miałby w nim odpowiadać m.in. za biuro reklamy, doradca zarządu TVP Włodzimierz Ławniczak – m.in. za cyfryzację, a Romuald Orzeł – za finanse. Gdyby Karnowski został prezesem, miałby odpowiadać m.in. za programy informacyjne. Jacek Karnowski zaczynał jako reporter polityczny. Pracował m.in. w polskiej sekcji BBC i "Wiadomościach". Był także szefem reporterów w TV Puls, a później kierował "Panoramą". Po odwołaniu z funkcji prezesa Piotra Farfała kierował Agencją Informacji TVP, a potem został szefem "Wiadomości".
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL