Styl życia

Pierwsze lekcje nurkowania

Młoda białucha z matką
AFP
W Shedd Aquarium w Chicago urodził się wal biały, czyli białucha. Prawie półtorametrowe "maleństwo" uczy się nurkować - to warunek jego przeżycia.
Noworodek płci męskiej waży prawie 75 kilogramów i ma 137 cm długości. Mimo trudnego porodu - ssak urodził się głową zamiast płetwą ogonową do przodu - młody i jego matka Puji czują się dobrze.
The John G. Shedd Aquarium powstało w 1930 roku i do momentu otwarcia Georgia Aquarium w Atlancie w 2005 było największym tego typu obiektem na świecie. Żyje w nim ponad 30 tysięcy zwierząt reprezentujących ponad 1500 gatunków ze wszystkich akwenów świata. [ramka][b]Białucha, wal biały[/b] – staronordycka nazwa białuchy oznacza "wieloryb trup", z racji jej podobieństwa do topielca. Białucha ma (podobnie jak białe myszy i ludzie albinosi) cechę dziedziczną, przejawiającą się niezdolnością do wytwarzania ciemnego barwnika, melaniny. Białucha ma bardzo wydatny melon (warstwa podskórnego tłuszczu na czole), który pełni ważną rolę w echolokacji. Przypuszcza się, że białuchy mają jeszcze lepsze zdolności echolokacyjne niż delfinowate.
[i]Wikipedia[/i][/ramka]
Źródło: AFP

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL