Film

Nowy film Polańskiego w Berlinie

Roman Polański
AFP
„The Ghost”, najnowszy film Romana Polańskiego, będzie miał premierę na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie
„The Ghost” jest pierwszym obrazem Polańskiego od premiery „Olivera Twista” w 2005 roku. Ewan McGregor wciela się w rolę cichego autora, czyli tytułowego ghost writera. Otrzymuje propozycję napisania autobiografii byłego brytyjskiego premiera, wzorowanego na postaci na Tony'ego Blaira. Podczas pracy nad książką pisarz trafia na informacje o mrocznej przeszłości polityka, sekrety dotyczące jego żony i bliskich współpracowników. Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści „The Ghost Writer” brytyjskiego pisarza Roberta Harrisa. Premiera zagrał Pierce Brosnan.
Jak donosi AFP, Polański kończył montaż filmu podczas pobytu w szwajcarskim więzieniu, a później w areszcie domowym, by zdążyć na berliński festiwal, który rozpocznie się 11 lutego. Film zakwalifikowano do konkursu, jednak sam reżyser najprawdopodobniej nie zjawi się w niemieckiej stolicy. O Złotego Niedźwiedzia Polański będzie rywalizował m.in. z najnowszą produkcją Martina Scorsese „Shutter Island” z udziałem Leonardo DiCaprio. Łącznie w konkursie znajdzie się 26 filmów. Pełna lista zostanie ogłoszona w styczniu, na razie ujawniono siedem tytułów. Poza Polańskim i Scorsese, w konkursie jest niemiecko-irański „The Hunter” Rafi Pittsa, „On The Path” bośniackiej reżyser Jasmili Žbanić, która przed trzema laty otrzymała Złotego Niedźwiedzia za „Grbavicę” - poruszający portret kobiety próbującej poradzić sobie z traumą wojennego gwałtu.
O nagrody rywalizować będzie też bollywoodzki „My Name Is Khan” z udziałem największej gwiazdy indyjskiego kina - Shah Rukh Khana oraz austriacko-niemiecka koprodukcja „The Robber” w reżyserii Benjamina Heisenberga. Na razie listę zamyka turecki „Honey” Semiha Kaplanoglu. Dieter Kosslick, dyrektor festiwalu, powiedział: - Jubileuszowa edycja konkursu będzie mieszanką gatunków i stylów. Wybieramy filmy tworzone przez nowych, ekscytujących reżyserów i utytułowanych już autorów.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL