Biznes

Na samolot możesz poczekać w saunie

Fotorzepa, Dorota Awiorko-Klimek Dor Dorota Awiorko-Klimek
Dzisiaj Finnavia otwiera nowy terminal SPA na lotnisku w Helsinkach. Inwestycja kosztowała 143 mln euro. Terminal ma rocznie obsługiwać ok 2 mln osób
Nowy budynek ma obsługiwać głównie pasażerów tranzytowych dających się na wschód. Głównym jego użytkownikiem będzie Finnair, flagowy fiński przewoźnik. Terminal będzie obsługiwać 10 kierunków dalekiego zasięgu i kolejnych 110 tras europejskich.
Otwarty dzisiaj budynek ma powierzchnie 39 tys. mkw. na trzech piętrach znajduje się m. in. centrum odnowy biologicznej, gabinety masażu, fryzjer, sauna czy basen z widokiem na pas startowy. 50 proc. inwestycji wartej ponad 140 mln euro pochłonęła budowa centrum przeładunku bagażu, co ma skrócić czas transferu walizek pomiędzy samolotami w przypadku lotów transferowych. Również jedzenie ma być lepsze niż to jakie można spotkać w lotniskowych knajpach. Czekając na lot do Azji czy Stanów Zjednoczonych pasażer będzie mógł pójść m.in. na świeże sushi czy do fińskiej restauracji.
Przez lotnisko w Helsinakch przewinęło się w 2008 roku 13,5 mln osób, w tym roku władze portu liczą się z ok. 9 proc spadkiem liczy pasażerów wywołanym przez kryzys w branży transportowej. Dla porównania lotnisko w Warszawie odprawiło w tym samym czasie 10 mln podróżnych. W tym roku spadek ma wynosić ok 15 proc. Port w Helsinkach obsłużył w 2008 roku 184 tys. startów i lądowań, 30 obecnych w nimi linii lotniczych ma do dyspozycji trzy pasy startowe i dwa terminale.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL