Polityka

Co premier ustalił z ministrem

Maciej Nowicki
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Minister środowiska Maciej Nowicki złożył rezygnację. Donald Tusk wstrzymuje się jednak z ogłoszeniem tego ze względu na rozpoczynającą się w poniedziałek konferencję klimatyczną w Kopenhadze – donosi „Wprost”.
- Premier ma poinformować członków rządu o dymisji Nowickiego we wtorek na posiedzeniu Rady Ministrów – mówi tygodnikowi jeden z polityków PSL.
- Ustalenia dotyczące ministra środowiska Macieja Nowickiego premier Donald Tusk przedstawi we wtorek po posiedzeniu rządu - zapowiada rzecznik rządu Paweł Graś w rozmowie z PAP. Dziennikarzowi IAR tłumaczy, że "Nowicki rozmawiał z premierem i zapadły pewne ustalenia". - Dymisja ministra to na razie spekulacje - dodaje rzecznik. W programie TVN "Kawa na ławę" europoseł PO Sławomir Nitras przyznał, że dymisja "jest spodziewana". W Polskim Radiu Stanisław Żelichowski z PSL (kiedyś także minister ochrony środowiska) też potwierdził, że "słyszał w Sejmie pogłoski" o możliwości ustąpienia Nowickiego, ale dodał, iż nie zna szczegółów sprawy. Natomiast Sebastian Karpiniuk z PO "nie widzi powodów" do zmian personalnych w resorcie.
– Nie potwierdzam tej informacji – twierdzi także Magda Sikorska, rzeczniczka ministra. Drugim obok konferencji powodem, dla którego, według tygodnika "Wprost", nie podaje się informacji o dymisji, ma być umowa między Polską a Irlandią o sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Umowę podpisać ma Nowicki. – Termin podpisania nie jest jeszcze wyznaczony – mówi Sikorska. Wśród przyczyn dymisji Nowickiego (bezpartyjny, z rekomendacji PO) wymienia się jego relacje z zastępcą Stanisławem Gawłowskim, rekomendowanym także przez PO, zaprzyjaźnionym m.in. ze Sławomirem Nitrasem i Sebastianem Karpiniukiem. Gawłowski ma być następcą obecnego ministra. Rzecznik rządu nazwał "kompletną bzdurą" doniesienia o konflikcie między ministrem Nowickim a wiceministrem Gawłowskim. [ramka][b][link=http://www.rp.pl/artykul/327154.html" "target=_blank]W czerwcu "Rzeczpospolita" pisała:[/link][/b] – Maciej Nowicki od jakiegoś czasu daje do zrozumienia, że jest zmęczony obowiązkami ministra środowiska – mówi wysoko postawiony poseł koalicji. Ale nieoficjalnie wiadomo, że i premier nie jest zadowolony z jego pracy. Czarne chmury nad Nowickim zaczęły się gromadzić, gdy „Newsweek” napisał, że Polska traci setki milionów euro, bo ministrowi zależało, by obracaniem pieniędzmi ze sprzedaży polskich praw do emisji gazów cieplarnianych zajęła się bliska mu Fundacja Ekofundusz. Do premiera docierają też informacje, że Nowicki otacza się w resorcie znajomymi i zbyt dużo czasu spędza za granicą. Nieoficjalnie mówi się, że jego następcą mógłby zostać wiceminister Stanisław Gawłowski. [/ramka] [ramka]Profesor Maciej Nowicki kieruje resortem drugi raz. Po raz pierwszy objął tekę ministra w 1991 r. w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Specjalista od ochrony atmosfery, lubi się określać jako „człowiek renesansu”. W gabinecie powiesił namalowany przez siebie obraz – kopię „Polowania na śniegu” Bruegla. Pasjonuje się sztuką, fotografią, teatrem i architekturą. Ma bogatą wiedzę z różnych dziedzin, dzięki której w młodości został laureatem „Wielkiej gry”. Za wygrane wtedy pieniądze wraz z żoną wyruszył w podróż po Europie. [b][link=http://www.rp.pl/artykul/19419,322140_Minister_renesansu.html" "target=_blank]Czytaj więcej w "Rz"[/link][/b][/ramka] [ramka]Stanisław Gawłowski ma 41 lat, jest ekonomistą. W przeszłości członek Ruchu Wolność i Pokój oraz Konfederacji Polski Niepodległej, radny miejski i członek zarządu miasta w Darłowie, radny sejmiku zachodniopomorskiego, zarządca komisaryczny gminy Mielno, wiceprezydent Koszalina. W 2005 roku został posłem z listy PO, w 2007 roku ponownie zdobył mandat. Od 16 listopada 2007 roku jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska. [i][link=http://www.stanislawgawlowski.pl" "target=_blank]www.stanislawgawlowski.pl[/link][/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL