Mieszkaniowe

Dalsze obniżki wysoce wątpliwe

Rzeczpospolita
W ostatnich tygodniach handel mieszkaniami na rynku wtórnym nieco się ożywił. Jednak zainteresowanie kupujących koncentruje się nadal głównie na tanich nieruchomościach. Do tej grupy zaliczają się zarówno 2 – 3-pokojowe lokale o małym metrażu, jak i większe, ale położone w 20 – 30-letnich wysokich blokach z płyty, w dzielnicach znacznie oddalonych od centrum miast. Często też nabywców znajdują niedrogie mieszkania do remontu lub gruntownej modernizacji. Znaczna część transakcji odbywa się z udziałem niewielkiego kredytu.
Ceny mieszkań są w ostatnich miesiącach ustabilizowane. W ciągu minionego roku spadły średnio o 5 – 6 proc. – wynika z barometru „Rz”. Zdaniem pośredników na dalsze obniżki w nadchodzących miesiącach nie ma już co liczyć. Przewidują raczej utrzymanie dotychczasowych stawek, a nawet niewielki ich wzrost (przeciętnie w skali roku o 1,5 proc.). [ramka][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy kawalerek, mieszkań dwupokojowych i trzypokojowych, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus w Gdańsku, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL