Telewizja

Wybuchy, powodzie, tornada, lawiny...

fot: Discovery World
Rzeczpospolita
Nowy cykl kanału Discovery opowiada o potędze zjawisk naturalnych
Zobaczymy wielkie burze, wybuchy wulkanów i niszczycielskie działanie wód powodziowych. Poznamy siły przyrody, które, wzajemnie na siebie oddziałując nadają kształt naszej planecie. Dowiemy się także, jakie są mechanizmy ich powstawania w świetle najnowszych badań naukowych.
Pierwszy odcinek cyklu będzie poświęcony powodziom, które należą do najpowszechniejszych katastrof naturalnych. Niestety, powodują też największą liczbę ofiar. Aż 40 procent osób, które straciły życie w wyniku działania żywiołów, to właśnie ofiary powodzi. Przez 3 miliardy lat łączna ilość wody na świecie nie uległa zmianie. Jednak powodzie nie przebiegają w sposób jednakowy na całej planecie ani zawsze tak samo w danym miejscu. Ilość wody zmienia się w zależności od miejsca i czasu. Skutkiem tych zmian mogą być także susze. Niektóre są krótkotrwałe, ale inne zapoczątkowują pustynnienie terenu. Zdjęcia wykonywane z kosmosu pokazały np., że pod dzisiejszą Saharą, na głębokości 5 metrów, są pogrzebane wzgórza, doliny, a nawet rzeki z przeszłości – niektóre z nich 35 milionów lat temu były tak szerokie jak Nil. 2 tysiące lat temu w imperium rzymskim uważano tereny Sahary za żyzne.
W kolejnym odcinku mowa będzie o wulkanach, m.in. słynnym wybuchu Pinatubo, który miał miejsce 15 czerwca 1991 roku, a skutki „wystrzału” były odczuwalne na całym świecie. Przed erupcją Pinatubo pozostawał w uśpieniu przez sześć stuleci i nic nie wskazywało, że może zagrozić pobliskim miastom. Wulkan był na szczęście monitorowany, a wiedza o planowanym wybuchu pozwoliła na podjęcie decyzji o ewakuacji 200 tys. ludzi z zagrożonych terenów. W dalszych częściach nowego cyklu: błyskawice, tornada, huragany, lawiny, pożary, zamiecie, trzęsienia ziemi oraz tsunami. Planeta żywiołów 18.00 | Discovery World | SOBOTA
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL