Mundurowi

Celnika nie należy degradować

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Przejście ze służby cywilnej do mundurowej nie powinno pozbawiać stanowiska
Do rzecznika praw obywatelskich zwrócił się Związek Zawodowy Celnicy PL z wnioskiem o interwencję w sprawie działań, które mogą doprowadzić do dyskryminacji części pracowników służby cywilnej zatrudnionych w Służbie Celnej (zob. "Rz" z 24 listopada).
Członkowie służby cywilnej, którzy zgodzą się przejść do służby mundurowej, otrzymają mianowanie na stopnie służbowe, ale w korpusie podoficerów, bez względu na dotychczasowe doświadczenie, kwalifikacje, staż czy status urzędnika. Pozbawia ich to prawa do obejmowania stanowisk kierowniczych, nawet jeżeli obecnie takowe zajmują. Członkowie służby cywilnej, którzy nie zaakceptują degradacji, zostaną przeniesieni do zadań pomocniczych. W tej sytuacji woleliby przejść z urzędu do administracji skarbowej. Może to spowodować osłabienie kadrowe w komórkach zajmujących się kontrolą akcyzy. Rzecznik praw obywatelskich wystąpił w tej sprawie do szefa Służby Celnej. Ten wyjaśnił, że zadania kontrolne członkowie korpusu służby cywilnej będą mogli wykonywać do 30 czerwca 2010 r. Potwierdził, że będą im składane propozycje pełnienia służby w Służbie Celnej.
Rozwiązania w postaci proponowanego przez związki zawodowe przejścia z urzędu do administracji skarbowej [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6FEC6892E973B9DAD168066B37304AE7?id=328165]ustawa o Służbie Celnej[/link] nie przewiduje. Zaproponowanie członkowi służby cywilnej określonego stopnia w korpusie jest zaś uzależnione od spełnienia przesłanek w niej wskazanych.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL