Kultura

W ferworze walki. Znów

W rekonstrukcji zamieszek wzięli udział ucharakteryzowani aktorzy
Fotorzepa
Po czterech miesiącach od wyprowadzenia kupców z KDT historia walki o halę ożywa. A wszystko za sprawą fotografii, która zawiśnie w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat.
Podczas zamieszek 21 lipca Mikołaj Długosz, fotografik, spędził cały dzień pod oblężoną halą. Celowo nie wziął ze sobą aparatu.
– Chciałem poczuć atmosferę, w spokoju obserwowałem – wspomina. – Cała ta sytuacja, pomimo swojego dramatu, wydawała mi się groteskowa. [srodtytul]Nie(opowiedziane)[/srodtytul]
Właśnie do tej groteski Długosz i Tomasz Dubiel, który walkę w KDT obserwował z tramwaju, postanowili nawiązać w pierwszej wspólnej pracy. Efekt? Olbrzymia, fotograficzna rekonstrukcja zamieszek. Praca przedstawia aktorów, którzy wcielili się w kupców walczących o swoje miejsca pracy. Autorzy chcieli, by powstała w pustej hali, ale nie udało się, więc zdjęcia zrobili w studiu. W piątek praca zawiśnie w NWŚ na Nowym Świecie. W formacie banneru 3,5 m na 6 m będzie prezentowana na pierwszym piętrze centrum kultury – tuż obok miejsca, w którym odbywają się dyskusje sympatyków Krytyki Politycznej. Jaki cel ma ta prezentacja? – Nic nie zakładamy z góry, z nikogo się nie naigrywamy ani nikogo do niczego nie przekonujemy – podkreśla Długosz. A Dubiel dodaje: – Nie opowiadamy się po żadnej ze stron konfliktu, ale opowiadamy o sytuacji, o której mówiła cała Polska. O ustawkach kibiców (planowanych bijatykach poza stadionami – przyp. red.) słyszy się nieraz, ale kupcy z ochroną biją się rzadko. Samym kupcom, którzy uczestniczyli w wakacyjnej zawierusze, ciężko już dziś odnieść się do fotografii. – Nie wiem, jaki ta praca może mieć wydźwięk dla osoby emocjonalnie zaangażowanej w to wydarzenie – zastanawia się Stanisław Powałka, jeden z kupców broniących latem swojego miejsca pracy w KDT, i deklaruje, że chętnie pójdzie na zaplanowany na godz. 19 wernisaż. Chce zobaczyć, jak wygląda tamto wydarzenie w oczach artystów. Reakcji kupców ciekawi są też sami twórcy. – Może wywoła prawdziwe katharsis, pozwoli na nowo przeżyć tamte wydarzenia? – zastanawia się Dubiel. [srodtytul]Mistrz i uczeń[/srodtytul] Dla artystów wyzwaniem było nie tylko symboliczne pokazanie tematu, lecz także stworzenie spójnej wizji projektu. Pracowali na zasadzie mistrz (Długosz) i uczeń (Dubiel). Praca „Wyprowadzenie kupców z KDT. Rekonstrukcja” powstała w ramach projektu „Fotoprezentacje”. – Umożliwiamy obiecującym fotografom spotkanie ze specjalistami w tej dziedzinie – mówi Zuza Sikorska z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych, organizatora akcji. – Jedyny warunek to odniesienie się do tematów społecznych i związanych z Warszawą. Nad kolejną „Fotoprezentacją”, która zostanie zaprezentowana w połowie miesiąca, pracują razem Adam Lach i jego uczennica – Ula Klimek.
Źródło: Życie Warszawy

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL