Lokaty i inwestycje

Na sześć miesięcy, ale z dzienną kapitalizacją

Pieniądze - finanse osobiste
Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Najwyżej oprocentowane depozyty półroczne oferują: Meritum Bank, Getin Bank, AIG Bank oraz BOŚ
Stałe stawki dla wkładów w wysokości 1 tys. zł wahają się w tych bankach od 5,5 do 6,2 proc. w skali roku, a dla wkładów 10 tys. zł – od 6,2 do 7,14 proc. Trzeba jednak podkreślić, że oprocentowanie w Meritum Banku, BOŚ i Getin Banku jest podane po uwzględnieniu codziennej kapitalizacji odsetek.
Więcej niż w bankach można uzyskać w SKOK. Niektóre kasy oferują nawet powyżej 7,5 proc. w skali roku. Oprocentowanie najlepszych tradycyjnych lokat sześciomiesięcznych przekracza 5,8 – 5,9 proc. w skali roku. Wyższy zysk zapewniają depozyty, od których odsetki są wyliczane codziennie i dopisywane do kapitału. Ze względu na niską wartość tak ustalanych odsetek nie jest od nich odprowadzany podatek Belki. Ale żeby osiągnąć ten efekt, maksymalna wysokość lokaty nie może przekraczać 14 – 15 tys. zł (dzienne odsetki nie powinny być wyższe niż 2,49 zł).
Nominalne oprocentowanie w Meritum Banku wynosi 5,7 proc. w skali roku, ale jeśli weźmie się pod uwagę dzienną kapitalizację odsetek, stawka ta odpowiada 7,14 proc. na tradycyjnej lokacie (z kapitalizacją na koniec umowy). W Meritum Banku trzeba zdeponować od 3 tys. do 10 tys. zł. W Getin Banku nominalne oprocentowanie to 5,02 proc., a efektywne (dzięki codziennej kapitalizacji odsetek) 6,2 proc. Kwota lokaty powinna mieścić się w przedziale od 1 tys. do 14 tys. zł. BOŚ Bank przyjmuje depozyty w wysokości od 5 tys. do 15 tys. zł. Oprocentowanie najlepszych sześciomiesięcznych depozytów w SKOK wynosi od 6,25 do 7,6 proc. w skali roku. Wyższe stawki są oferowane stałym klientom oraz członkom, którzy wykupili więcej udziałów. [ramka] [b][link=http://www.rp.pl/temat/181772.html]Porównywarki lokat złotowych i dewizowych[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL