Muzyka

Nazistowski hymn na antenie bawarskiego radia

Pete Doherty
AFP
Pete Doherty (1979), lider Babyshambles, wcześniej The Libertines, skandalista którego można porównać tylko z Amy Winehouse, podczas transmitowanego na żywo koncertu w bawarskim radiu zaśpiewał „Deutschland, Deutschland ueber alles” („Niemcy, Niemcy ponad wszystko”)
To fragment niemieckiego hymnu zakazany po upadku III Rzeszy, kojarzony z jej wojenną ideologią.
[srodtytul]Prowokacja[/srodtytul] Niedzielny występ był nadawany live przez publiczną stację Bayerischer Rundfunk w Monachium, bezpośrednio ze sceny festiwalu on3. Osoby zajmujące się koncertem zareagowały natychmiast. Angielski muzyk został poproszony o zejście ze sceny, jednocześnie przerwano transmisję.
Publikowane w internecie zapisy video pokazują, jak Doherty wplótł nazistowski hymn w motyw rock and rollowego standartu „Hit the Road Jack”. Moim zdaniem zrobił to celowo, by sprowokować niemieckich widzów. Nie udało się. Gdy Doherty powtórzył refren, z widowni słychać było okrzyki oburzenia, a także „F....you!”. Lokalne media donoszą, że muzyk zdążył wcześniej wykonać pięć piosenek. Szybko też zareagował menedżer skandalisty, Adrian Hunter. Ale oświadczenie zamieszczone na stronie internetowej festiwalu on3 brzmi kuriozalnie. Hunter napisał, że jego podopieczny „chciał uczcić swoją obecność w Monachium, integrując się z publicznością”. Tłumaczy, że „Pete jest żydowskiego pochodzenia i wielokrotnie walczył przeciwko rasizmowi i faszyzmowi”. Przeprosił za incydent. [srodtytul]Nastoletni diler[/srodtytul] Pete Doherty jest przede wszystkim nałogowym skandalistą. Brytyjskie media nieustannie donoszą o tym, że wszczyna burdy pod wpływem alkoholu i narkotyków, prowadził samochód pod wpływem używek lub bez ważnego prawa jazdy. Pisał też listy z pogróżkami do osób, które mówiły o jego ekscesach. Był już skazany na więzienie. W 2008 r. dostał wyrok 14 tygodni w celi. Zwolniono go warunkowo po 29. dniach, gdy testy wykazały, że nie zażywał środków odurzających. Zerwać z narkotykami Doherty'emu jest trudno, ponieważ w młodości był dilerem. Uzależnił się już jako nastolatek, w tym od heroiny. Media interesowały się muzykiem również ze względu na romans z topmodelką Kate Moss.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL