fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Saab szpiegował program lotniczy Korei Południowej?

Koncern miał jakoby wręczać łapówki za informacje o tajnym programie budowy samolotu niewidzialnego dla radaru. Firma zaprzecza
Szwedzki koncern przemysłu obronnego Saab jest oskarżany o korupcję w Korei Płd. Z powodu podejrzeń o szpiegowanie dla Saaba został już zatrzymany były koreański generał major. Miał on ściągać informacje o koreańskim projekcie KF-X dotyczącym budowy samolotów bojowych. Według agencji AFP mężczyzna zdobywał tajne zdjęcia z uniwersytetu sił zbrojnych. Następnie przekazywał je Saabowi. Miało to trwać od sierpnia 2008 r. do maja tego roku.
Według koreańskich mediów projekt KF-X ma kosztować wiele milionów dolarów. Raport w ramach projektu w tej sprawie ma dać odpowiedź, czy Korea jest w stanie zbudować „niewidzialny” samolot stealth, by zastąpić nim amerykańskie samoloty bojowe. Istotą konstrukcji typu stealth jest redukcja do minimum możliwości wykrycia samolotu m.in. przez radar.Zdaniem gazety „Korea Times” łapówki – które w zamian za informacje o projekcie KF-X miałby wręczać Saab – miały sięgać 3 – 5 mln koron szwedzkich (ok. 440 – 740 tys. dol.). Dyrektor komunikacji Saaba Cecilia Schön Jansson oświadczyła, że nic nie wskazuje, by spółka była winna korupcji. Jej zdaniem na żadną z trzech zatrudnionych w biurze w Seulu osób, w tym jednego Szweda, nie pada cień podejrzenia o złamanie prawa przez wypłacanie łapówek.AFP, powołując się na koreańską agencję Yonhap, podaje, że powodem zainteresowania wojskowym projektem badawczym było zdobycie informacji o amerykańskich konkurentach: Boeingu i Lockheed Martin.Miesiąc temu koreańska policja i prokurator na skutek podejrzeń o korupcję przeprowadzili rewizję w przedstawicielstwie spółki Saaba w Seulu i wzięli kopie wielu dokumentów.
[i] —Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA