fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Skąd pieniądze na mieszkania

Budowa warszawskiej wieży Złota 44 stoi od wielu tygodni – deweloper Orco Property Group jest objęty sądową ochroną przed wierzycielami i renegocjuje umowy z podwykonawcami i bankami
Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Ponad połowę inwestycji mieszkaniowych rozpoczętych po wrześniu 2008 r. deweloperzy realizują bez udziału kredytu bankowego – wynika z badań firmy Reas
Analitycy Reasa sprawdzili 208 projektów mieszkaniowych wprowadzonych do sprzedaży od początku czwartego kwartału 2008 roku do końca trzeciego kwartału bieżącego roku. Badali inwestycje zlokalizowane na terenie sześciu aglomeracji: Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Trójmiasta, Poznania oraz Łodzi.
Okazało się, że nieco więcej niż połowa realizowanych w głównych miastach w kraju przedsięwzięć jest finansowana bez udziału kredytu (53 proc., 110 inwestycji). Natomiast 47 proc. jest wspierane kredytem bankowym (98 inwestycji). Kiedy jednak eksperci Reasa za podstawę analizy przyjęli nie inwestycje, ale powstające w ich ramach mieszkania (blisko 12 tysięcy), okazało się, że budowa 58 proc. spośród nich jest kredytowana przez banki.
[wyimek]53 procent inwestycji mieszkaniowych deweloperzy prowadzą bez udziału kredytu – podaje Reas[/wyimek] Analitycy zwracają uwagę na zróżnicowanie struktury inwestycji finansowanych z kredytów bankowych i środków własnych. Inwestycje realizowane przy wykorzystaniu kredytu bankowego są średnio o 60 proc. większe niż te, które nie posiłkują się finansowaniem bankowym. Średnia wielkość inwestycji budowanej za pieniądze z kredytu to 71 mieszkań, podczas gdy dla pozostałych to zaledwie 45 lokali. Z analiz Reasa wynika też, że zdecydowanym liderem pod względem liczby udzielonych kredytów inwestycyjnych jest PKO BP, który kredytuje 48 proc. analizowanych inwestycji (w przypadku których w badaniu udzielono odpowiedzi na pytanie o nazwę banku). Znajdujący się na drugim miejscu BZ WBK udzielił przeszło dwukrotnie mniej kredytów (15 proc.). Na kolejnych pozycjach znalazły się Pekao SA (8 proc.), Kredyt Bank (4 proc.) i BRE Bank Hipoteczny (4 proc.).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA