fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Carrefour likwiduje biznes w Rosji

Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki
Francuski gigant handlowy ogłosił, że wycofuje się z rynku rosyjskiego z powodu braku perspektyw rozwoju. Ocenił to po czterech miesiącach
Sprawa jest zagadkowa, bo największa w Europie i druga na świecie (po amerykańskim Wal-Mart) sieć handlowa długo przygotowywała się do wejścia na rosyjski 150-milionowy rynek.
Jak przypomina dziś Reuters, Francuzi prowadzili rozmowy o fuzji z siecią Siódmy Kontynent i Wstążka; chcieli kupić ok 75 udziałów, ale ostatecznie do transakcji nie doszło. Pomimo to od czerwca tego roku Carrefour otworzył w Rosji dwa hipermarkety - w Moskwie i Krasnodarze. Wg Interfaksu nakłady na oba sklepy wyniosły 15,8 mln euro. Przygotowywał się też do otwarcia trzeciego w Lipiecku, gdzie mieści się drugi do do wielkości kombinat metalurgiczny Rosji. W III kw. sprzedaż Carrefour'a (24 mld dol.) była niższa o 2,9 proc. niż w drugim. Do tego, jak podała kompania, cały ten rok będzie na poziomie negatywnych prognoz. Jednak w całym roku papiery Carrefour zyskały 13 proc. Pomimo to pod koniec września akcjonariusze koncernu zażądali od szefów firmy wycofania się z rynków rozwijających się w tym z Chin i Brazylii. - Nie widzimy oznak poprawy gospodarki światowej - przyznał w tym tygodniu Lars Oloffson prezes koncernu.
Jednak w Rosji firma wciąż inwestowała. Jeszcze w minionym tygodniu kupiła działkę pod drugi moskiewski hipermarket, który miał ruszyć w 2011 r. W wydanym w czwartek wieczorem oświadczeniu zapowiedziała sprzedaż rosyjskich sklepów i wycofanie z rynku. Nie ujawnia, kto miałby te sklepy kupić i czy w ogóle są chętni. Niektórzy rosyjscy znawcy rynku zwracają uwagę, że przyczyna wycofania Francuzów z Rosji może być podobna jak kłopoty w Federacji innego światowego giganta - Ikei. Chodzi o biurokrację i korupcję. W czerwcu Szwedzi wystąpili do sądu arbitrażowego Moskwy o odszkodowania za zawyżone faktury wystawiane przez rosyjskich dostawców gazu i prądu sklepom Ikei w Rosji. - Mogliśmy sobie sytuację ułatwić dając łapówki, ale władze Ikei nigdy tak nie postępują. Nie wiem czy to było rozsądne, ale wybraliśmy inną drogę - mówił Ingwar Kamprad. Po tym Ikea wstrzymała dalsze inwestowanie w federacji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA