Stratę wrzucisz w koszty, nawet jeśli nie zniszczyłeś inwestycji

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Sądy potwierdzają, że firma, która rezygnuje z najmu, może zaliczyć do kosztów niezamortyzowane wydatki. Fiskus jest ciągle przeciwny
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=19E2E9BB82E9B83BEB0C92E1572E6F41?id=185384]ustawy o CIT[/link] (art. 23 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) nie są kosztem straty powstałe w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli utraciły one przydatność gospodarczą na skutek zmiany rodzaju działalności. Tak więc w innych sytuacjach straty spowodowane likwidacją majątku mogą być rozliczone w kosztach.Jednak zdaniem urzędów zwrot nakładów właścicielowi wynajmowanych pomieszczeń nie powoduje powstania straty. Nie doszło bowiem do fizycznej likwidacji rzeczy.[srodtytul]Przeprowadzka to nie likwidacja [/srodtytul]Tak było w sprawie rozpatrywanej przez [b]Izbę Skarbową w Warszawie w interpretacji z 18 maja 2009 r. (IPPB5/423-114/09-2/DG)[/b].Spółka przeprowadziła prace budowlane związane z wydzieleniem magazynku w wynajmowanym przez nią budynku. Postawiła ścianki działowe, położyła gładź,...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL