fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Naukowcy chcą nowych nagród

Dziesięciu badaczy apeluje o zmianę formuły najważniejszej naukowej nagrody świata. Tylko w ten sposób zachowa ona swój prestiż – twierdzą
Naukowcy proponują ustanowienie dwóch nowych kategorii. Pierwsza miałaby dotyczyć środowiska, druga zdrowia. Wśród autorów listu otwartego do fundacji noblowskiej są m.in. Tim Hunt, brytyjski badacz nowotworów – laureat Nagrody Nobla, Frans de Waal, psycholog i prymatolog z Emory University w Atlancie, Peter Raven, wybitny biolog z Botanical Garden w Missouri, i Steven Pinker – profesor z Uniwersytetu Harvarda. Swój apel przedstawili na łamach pisma „New Scientist”.
„Od ogłoszenia pierwszej nagrody nauka przeszła znaczne przeobrażenia – piszą badacze. – Kiedy Alfred Nobel spisywał swój testament w 1895 roku, nie mógł przewidzieć takich gróźb, jak zmiany klimatyczne czy istnienie wirusa HIV. Nie mógł wiedzieć, że nowe dyscypliny naukowe zmienią świat”.
Przypominają również, że w przeszłości fundacja wykazała się elastycznością, ustanawiając nową kategorię nagrody w dziedzinie ekonomii w 1968 roku.
„Gdyby ktoś dziś wyplenił malarię, to osoba, która by tego dokonała, nie może zostać laureatem. Nie pasuje bowiem do reguł” – napisali naukowcy.
Chcą oni także rozszerzenia zakresu nagrody z dziedziny fizjologii lub medycyny, by mogła obejmować więcej interdyscyplinarnych domen, takich jak np: ekologia, genetyka, biologia molekularna i ewolucyjna, nauki behawioralne (w tym psychologia i badanie mózgu).
Od pomysłów grupy naukowców zdecydowanie jednak zdystansował się przewodniczący fundacji noblowskiej i wnuk egzekutora testamentu Nobla Michael Sohlman.
– Przyznawaliśmy Nagrodę Nobla w tych dziedzinach, które wylicza się w liście – stwierdził Sohlman. – Al Gore i organizacja Lekarze bez Granic otrzymali nagrodę pokojową i wiele nagród w ciągu ostatnich 30 lat rozdano zarówno za badania mózgu, jak i za osiągnięcia w genetyce. To świadczy o tym, że bierzemy pod uwagę najnowsze badania – dodał.
[i] -Anna Nowacka-Isaksson ze Sztokholmu[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA