CIT od odszkodowania za drogę

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Zwolnione z CIT są tylko kwoty otrzymane od agencji rządowych
Nie jest nią Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Dlatego odszkodowanie z tytułu wykupu gruntów pod budowę dróg krajowych trzeba opodatkować. Tak wynika z odpowiedzi ministra finansów na interpelację poselską nr 10 472.Art. 17 ust. 1 pkt 48 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=115893]ustawy o CIT[/link] zwalnia z podatku kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeśli pochodzą z budżetu państwa (wyjątek to ustawowe dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych). Ta preferencja nie dotyczy odszkodowań związanych z wykupem gruntów pod budowę lub modernizację dróg krajowych, otrzymanych od podmiotów innych niż agencje rządowe.Tymczasem – jak wyjaśnia MF – GDDKiA jest centralnym urzędem administracji rządowej właściwym w sprawach dróg krajowych. Nie ma statusu agencji rządowej, co wyklucza możliwość zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 48 ustawy.Podobne wnioski można wyciągnąć z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach (nr IBPBI/423-94/09/MS)...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL