fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Skarb ocenia oferty na giełdę

Czołowi brokerzy nie chcą akcji GPW. Zainteresowani GPW nie są szczególnie aktywni na giełdzie. W największej liczbie transakcji pośredniczy Pekao.
Rzeczpospolita
Wkrótce się dowiemy, kto może kupić akcje GPW
Najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Skarbu Państwa poda krótką listę inwestorów dopuszczonych do zakupu mniejszościowych pakietów akcji warszawskiej giełdy.
Wczoraj „Rz” napisała, że wśród chętnych do nabycia walorów z transzy dla członków GPW (22,8 proc. akcji) jest sześć instytucji: pięć z zagranicy (amerykańskie Goldman Sachs i Merrill Lynch, portugalski Espirito Santo de Investimento, czeski Wood & Company i węgierski Concorde Securities), oraz polski Bank Pekao. Od paru dni resort analizuje zgłoszone przez członków wstępne oferty zawierające również informacje, jaki pakiet akcji jest dla nich interesujący. Po ogłoszeniu listy członkowie GPW będą mieli czas na przeprowadzenie due dilligence – badania kondycji finansowej warszawskiej giełdy. Podobną analizę, tylko że o większym stopniu szczegółowości, prowadzi od kilku tygodni czterech chętnych na zakup większościowego pakietu – London Stock Exchange, Nasdaq OMX, Deutsche Boerse i NYSE Euronext. Termin złożenia wiążących ofert cenowych przez zainteresowanych mija w drugiej połowie października.
Jak się dowiedzieliśmy, po otrzymaniu ostatecznych ofert MSP ma rozpocząć ostateczne negocjacje z potencjalnymi inwestorami strategicznymi. Decyzja, którzy członkowie GPW będą mogli zakupić mniejszościowy pakiet i jaki, zapadnie już po rozmowach z głównymi zainteresowanymi. Pierwotnie resort skarbu planował, że do prywatyzacji warszawskiej giełdy dojdzie jeszcze w tym roku. Z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli MSP wynika, że termin ten nie jest już pewny. Sprzedaż GPW blokował m.in. brak nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zmiany przepisów tam zawarte uniemożliwiały wypłatę dywidendy przez spółkę. Skarb Państwa (właściciel 98,8 proc. akcji) chciał przed sprzedażą ściągnąć zyski wypracowane w latach poprzednich (ponad 500 mln zł). Przez kilka miesięcy nowelizacją zajmował się jednak Trybunał Konstytucyjny na wniosek prezydenta. Ostatecznie wtorkowy podpis Lecha Kaczyńskiego pod ustawą odblokowuje podział zysku. O terminie wypłaty zdecyduje rada giełdy na posiedzeniu zaplanowanym na połowę października. – Do wypłaty dywidendy jesteśmy gotowi w każdej chwili. Większość aktywów mamy obecnie w postaci środków pieniężnych lub krótkoterminowych papierów skarbowych – deklaruje Ludwik Sobolewski, prezes GPW. W ubiegłym roku warszawska giełda zarobiła 81,4 mln zł. Eksperci szacują, że wartość spółki to około 1,5 mld zł. [ramka][b]Oczekiwana ustawa[/b] Podpis prezydenta pod nowelizacją ustawy o obrocie instrumentami finansowymi przybliża moment, kiedy na warszawskiej giełdzie będzie można bez problemu pożyczać papiery wartościowe. Tzw. krótka sprzedaż pozwala na zarabianie na spadku notowań. GPW przygotowała już niezbędne zmiany w regulaminie i szczegółowych warunkach obrotu. Oprócz tego nowela umożliwia notowanie funduszy portfelowych (tzw. ETF) śledzących zmiany indeksów. Pierwszy taki fundusz – odwzorowujący zmianę WIG20 – chce wprowadzić w I kw. 2010 r. Lyxor – spółka zależna francuskiego banku Societe Generale. [/ramka] [i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=k.krasuski@rp.pl]k.krasuski@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA