fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Ruszyła cyfryzacja telewizji naziemnej

TVP
UKE wydał decyzje o rezerwacji częstotliwości tym nadawcom, którzy mają jako pierwsi nadawać cyfrowe programy naziemnie
Wczoraj w Polsce ruszyła cyfryzacja telewizji naziemnej, udało się uruchomić proces w terminie - mówi prezes UKE. Operatorem pierwszych cyfrowych stacji został Emitel.
W środę o 20:00 pięciu nadawców - TVP, TVN, Polsat, TV Puls i TV 4, których kanały pojawią się na tzw. pierwszym cyfrowym multipleksie (czyli zakresie częstotliwości) odebrało w UKE tzw. decyzje rezerwacyjne. Zgodnie z wolą regulatorów rynku proces ruszył więc w terminie, bo do 30 września. - W imieniu TVP dokument odebrał p.o. prezes Bogusław Szwedo. Teraz nadawcy muszą jeszcze tylko wybrać operatora pierwszego multipleksu, który wystąpi do nas o zgodę na nadawanie radiowe - mówi "Rzeczpospolita" Anna Streżyńska, prezes UKE. Chwilę potem Emitel ogłosił, że to on będzie operatorem pierwszego multipleksu. Jak poinformował, otrzymał od nadawców (Polsat, TVN, TV4, TV Puls) upoważnienie do wystąpienia do UKE o pozwolenie radiowe na świadczenie naziemnej emisji cyfrowej w formie komercyjnej. Pierwszy multipleks uzupełniają kanały telewizji publicznej – TVP1, TVP2, TVP Info.
- W ramach współpracy Emitel zapewni multipleksację (łączenie kilku programów w jeden strumień), dosył i emisję sygnału w czterech wskazanych w harmonogramie KRRiT lokalizacjach – Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu – podała firma. Nadawcy przełamali więc proceduralny impas i ruszą z cyfrową telewizją terminowo, choć jeszcze kilka dni temu nikt nie wierzył, że im się uda. Problemy mnożyły się w błyskawicznym tempie - najpierw nadawcy zaskarżyli decyzje koncesyjne otrzymane z KRRiT, potem długo debatowali z UKE nad tym, jak powinny wyglądać decyzje rezerwacyjne, wreszcie problemem był sam wybór technicznego operatora. Uzgodnienia zakładały, że wybiorą go w drodze porozumienia sami. Na przeszkodzie stanął temu jednak status Telewizji Polskiej, która jako nadawca publiczny powinna dokonać takiego wyboru zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, co wydłużyłoby cały proces. Eksperci podkreślali też, że nawet, gdyby TVP wybrała takiego operatora w drodze przetargu, nie ma gwarancji, że przystaliby na niego jej komercyjni sąsiedzi na pierwszym cyfrowym multipleksie. UKE, chcąc ominąć ten problem, zaproponowało więc, żeby zamienić procedurę współuzgadniania operatora pierwszego multipleksu na na procedurę uzgodnienia tego przez co najmniej czterech nadawców pierwszego multipleksu. - TVP i tak docelowo ma nadawać swoje cyfrowe kanały naziemnie z trzeciego cyfrowego multipleksu - dostała tam zasób częstotliwości, który jest w stanie sama sobie zapewnić z częstotliwości, jakich dziś używa pod nadawanie analogowe. Mniej istotne jest więc czy będzie odgrywała decyzyjna rolę w kwestii operatora pierwszego multipleksu, pozostali nadawcy są jego gospodarzami - mówiła Anna Streżyńska. Ustalony przez regulatorów I wpisany do międzyresortowego projektu strategii cyfryzacji telewizji naziemnej harmonogram uruchamiania tej usługi zakłada wprowadzanie jej etapami. Do końca września miała ruszyć w kilku pierwszych miastach – m.in. Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze i Żaganiu (opcjonalnie także w Rzeszowie i Wiśle), a 31 lipca 2013 roku w całej Polsce naziemne nadawanie analogowe ma zostać zastąpione cyfrowym.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA