fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

Właścicielem sieci Avans została spółka zarejestrowana na Cyprze

Piotr Mazurkiewicz
Lider rynku sprzedaży sprzętu AGD i RTV szuka ulg podatkowych na Cyprze – dowiedziała się „Rzeczpospolita”
Od kwietnia właścicielem Avans International, zarządzającego największą pod względem liczby sklepów siecią sklepów ze sprzętem AGD i RTV w Polsce, jest zarejestrowana na Cyprze spółka Lautum Fund Holding Limited.
Nie oznacza to jednak, że polską sieć przejął tajemniczy inwestor. Właścicielami cypryjskiej firmy jest pięciu dotychczasowych właścicieli Avansu. – Operacja jest związana nie tylko z mniejszymi stawkami CIT, ale także niższym podatkiem od czynności prawnych, co dla firmy poszukującej inwestora ma duże znaczenie – mówi Witold Jurczyk, prezes grupy Avans. Spółka nadal planuje debiut giełdowy. Może do niego dojść w drugiej połowie 2010 r. Jak już pisaliśmy, spółka jest wyceniana na 800 mln – 1 mld zł. W grę wchodzi sprzedaż do 30 proc. udziałów za kwotę 200 – 300 mln zł.
[wyimek]18,2 mld zł mają wynieść tegoroczne wydatki Polaków na elektronikę[/wyimek]
To niejedyna polska firma kontrolowaną przez spółkę zarejestrowaną na Cyprze. W ubiegłym roku głównym udziałowcem AWR Wprost zostało Qebonto Holdings Limited, które zapłaciło za 80 proc. akcji 6,67 mln euro. Z kolei udziałowcami Polsatu są spółki Karswell i Sensor Overseas mające siedziby także w Nikozji.
Takie operacje nie dziwią – sprzedaż akcji przez spółkę z siedzibą na Cyprze nie podlega opodatkowaniu ani w Polsce, ani na Cyprze. Obowiązują tam też niższe stawki podatku dochodowego. Można się więc spodziewać kolejnych przenosin polskich firm do rajów podatkowych, mimo że zaciekle walczy z nimi Komisja Europejska.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA