fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Szefie, dbaj o serce pracownika

EAST NEWS
Ponad połowę czasu czuwania spędzamy w pracy. Gdyby właśnie tu udało się przekonać do stosowania zasad zdrowego stylu życia, korzyści w postaci mniejszej liczby chorób serca byłyby ogromne – twierdzą specjaliści
Co powinien zrobić pracodawca? Recepta na zdrowie jest dość prosta: wysyłać ludzi na badania okresowe i zabronić palenia tytoniu w miejscu pracy. To oczywiste zalecenia, ich stosowanie jest zresztą wymagane przez prawo, ale część firm na łamanie tych przepisów patrzy przez palce. A to trzeba twardo egzekwować – podkreślają polscy specjaliści. Co jeszcze? Pozwolić ludziom na choć 30 minut aktywności fizycznej niezwiązanej bezpośrednio z wykonywanym zadaniem. Być może uda się również promować zdrową żywność w zakładowym bufecie.
Warto też przyjrzeć się niedocenianemu czynnikowi ryzyka chorób serca występującemu w pracy: stresowi. Według wyliczeń szwedzkich naukowców, zły, lekceważący potrzeby pracowników szef jest niemal tak samo niebezpieczny dla serca, jak zła dieta czy nadciśnienie tętnicze. Bo aby poradzić sobie ze stresem wyniesionym z biura, pracownicy sięgają po papierosy, alkohol, niekiedy po niezdrowe potrawy, mają też kłopoty ze snem.
No dobrze, pracownicy będą cieszyć się lepszym zdrowiem, ale co będzie z tego miała firma? Wbrew pozorom efekty dobrego stanu zdrowia zatrudnionych przekładają się na całkiem wymierne korzyści. Po pierwsze – większa wydajność. Po drugie – mniej zwolnień chorobowych. Analizy pokazują, że promowanie zdrowego stylu życia zmniejsza ilość i długość trwania zwolnień o mniej więcej jedną czwartą. Redukuje też koszty opieki medycznej i zasiłków o blisko jedną trzecią.
Specjaliści podczas Światowego Dnia Serca będą też przekonywać, że dobra kondycja zatrudnionych to mniejsze ryzyko obrażeń w miejscu pracy, a także coś, co może zmierzyć trudniej, ale przekłada się na pozycję rynkową przedsiębiorstwa. Chodzi o dobry wizerunek firmy, a także lojalność pracujących w niej ludzi.
Promowanie zdrowego stylu życia w miejscu pracy to nowa koncepcja Światowej Federacji Serca. Okazuje się bowiem, że przekonywanie samych pacjentów nie wystarczy – efekty nie są bowiem zadowalające. Stąd presja na firmy i instytucje odpowiadające za zdrowie publiczne, aby „wymóc” przestawienie się na zdrowy tryb życia. Podczas Światowego Dnia Serca obchodzonego w tym roku pod hasłem „Zdrowe serce lepsza praca” kardiolodzy chcą nas przekonać, że to się po prostu każdemu opłaci.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA