fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Korekta faktury nie zawsze dopuszczalna

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Czy jeśli pierwotna faktura nie została wprowadzona do obrotu prawnego, trzeba wystawić do niej fakturę korygującą?
[b]Nie.[/b] Na prawidłowość takiego postępowania zwróciła uwagę[b] Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 9 marca 2009 r. (IBPP2/443-127/09/JJ)[/b].Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym zaistnienie zdarzenia gospodarczego (potwierdzeniem nabycia określonych towarów albo usług lub też otrzymania zaliczki). Gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi, a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego. [b]Faktura VAT jedynie sporządzona, a niewprowadzona do obrotu prawnego, nie jest zatem fakturą wystawioną w rozumieniu art. 108 ust. 1 ustawy o VAT i nie stanowi podstawy do zapłaty podatku w niej wykazanego.[/b]W konsekwencji anulowania faktury VAT podatnik nie wykazuje wartości w niej zawartych w deklaracji VAT.Jeżeli po wystawieniu ...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA