fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Rekrutacja dla kandydatów na sędziów i prokuratorów już zakończona

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Ponad 1500 osób będzie zdawać po raz pierwszy w najbliższą sobotę test na aplikację ogólną
Roczna aplikacja jest pierwszym etapem nauki zawodu sędziego i prokuratora. Tylko ci, którzy ukończą ją z najlepszymi wynikami, mogą liczyć na kontynuowanie nauki. Aplikację po raz pierwszy w tym roku prowadzi Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie.
8 sierpnia będzie przeprowadzony pierwszy etap konkursu. Egzamin odbędzie się w Warszawie w hali Expo przy ul. Prądzyńskiego.
– Wszystko jest już przygotowane – zapewnia krakowski sędzia Waldemar Żurek, sekretarz komisji, która konkurs przeprowadzi. Test konkursowy zostanie zorganizowany w czterech salach i będzie nadzorowany przez cztery zespoły konkursowe powołane przez ministra sprawiedliwości.
Listy kandydatów przygotowano alfabetycznie. Na salę należy się zgłosić z dokumentem tożsamości, ale bez telefonów komórkowych i innych urządzeń służących do przekazu, odbioru lub rejestracji informacji oraz tekstów aktów prawnych, komentarzy, orzecznictwa. Osoba złapana na posiadaniu którejkolwiek z wymienionych rzeczy lub w trakcie konsultacji z innymi zdającymi pożegna się z egzaminem.
Test konkursowy ma trwać 240 minut. Prace są kodowane. Każdy dostanie jeden egzemplarz testu (38 stron) oraz karty odpowiedzi. Składa się on ze 150 pytań zawierających po cztery propozycje odpowiedzi, spośród których tylko jedna jest prawidłowa. Za każde prawidłowe wskazanie kandydat uzyska 1 punkt. Drugi etap konkursu odbędzie się w Krakowie. Przejdą do niego kandydaci, którzy w etapie pierwszym uzyskają co najmniej 100 punktów na 150 możliwych.
Ta część egzaminu będzie się składać z analizy trzech kazusów, a jej celem jest sprawdzenie wiedzy praktycznej kandydatów. Pierwszy dotyczyć będzie prawa prywatnego (m.in. cywilnego materialnego wraz z rodzinnym i opiekuńczym). Drugi – prawa publicznego (m.in. konstytucyjnego i administracyjnego), trzeci – prawa karnego (karnego materialnego, materialnego prawa wykroczeń i postępowania karnego).
Na drugim etapie konkursu można już korzystać z aktów prawnych, ale bez komentarzy i objaśnień. Egzamin będzie trwał dwie godziny.
Oceny każdej pracy pisemnej dokonują niezależnie od siebie dwaj członkowie komisji konkursowej. Każdy z nich wystawia ocenę w systemie punktowym z zastosowaniem skali od O do 25 punktów za każde zadanie.
[b]Nauka rozpocznie się w październiku w Krakowie.[/b] Szkolenie zaplanowano na osiem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu. Każdy taki cykl ma trwać maksymalnie trzy tygodnie. Po każdym aplikant trafi na praktykę. Podczas wyznaczania miejsca, w którym będzie się ona odbywać, brane będzie pod uwagę miejsce zamieszkania aplikanta.
Podsumowaniem każdego cyklu będzie sprawdzian. Najlepsi mogą z niego otrzymać 5 punktów, najgorsi – O. Wystarczy zdobyć 2 punkty, by zaliczyć materiał.
Za praktyki i staż ocenę wystawi patron – również w skali od O do 5 punktów (zdobywca 2 punktów jest traktowany jako osoba, która zaliczyła dany cykl).
Każdą z wystawionych ocen (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych) patron musi choćby w kilku zdaniach uzasadnić.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA