fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Świat Filharmoników Wiedeńskich

Film Daniela Schmutzera to dźwiękowa podróż z jedną z najlepszych orkiestr świata. Zespół Filharmoników Wiedeńskich istnieje od 1841 roku. Orkiestra słynie z konserwatyzmu, niechętnie zmienia tradycyjne miejsca swoich koncertów.
Do Polski przyjechała w 2001 roku po kilkuletnich pertraktacjach. Jest znana także z tego, że grają w niej niemal wyłącznie mężczyźni. Co prawda od kilkunastu lat kobiety mają prawo ubiegać się o staż w zespole, ale ma to niewielkie przełożenie na praktykę. Od ośmiu lat w Wiener Philharmoniker występuje jedna kobieta – harfistka z Francji. Początkowo męski skład zespołu należał do tradycji. Potem wynikało to ze względów praktycznych. Kobiety w Austrii po urodzeniu dzieci poświęcają im całe dwa lata, a praca w orkiestrze jest bardzo intensywna.
Dlaczego Wiedeńczycy grają tak dobrze? Co odróżnia ich od innych znakomitych orkiestr symfonicznych? Jak należy prawidłowo pokazywać rytm walca? Co zrobić, żeby zostać członkiem tego znakomitego zespołu? I dlaczego od lat orkiestra nie ma dyrektora muzycznego, tylko pracuje z dyrygentami gościnnymi? Nie zawsze na te pytania da się odpowiedzieć słowami. A jednak Filharmonicy Wiedeńscy potrafią udzielić na nie odpowiedzi. Ich koncert noworoczny wykonywany jest nieprzerwanie co roku od początku II wojny światowej. Poświęcony jest głównie kompozytorom z rodziny Straussów. Wzbogacany bywa występami zespołu baletowego Opery Wiedeńskiej, a także pewnymi elementami żartobliwymi, z udziałem publiczności inspirowanej przez dyrygenta.
[i]18.55 | TVP Kultura | Środa[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA