fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Operacja w Afganistanie

Talibowie ostrzelali polską bazę

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Kolejnych dwóch polskich żołnierzy zostało rannych w Afganistanie. Jeden jest w stanie ciężkim. Tym razem terroryści ostrzelali polską bazę Warrior.
Do ataku na polską bazę doszło wczoraj o godz. 19.40 lokalnego czasu (17.10 czasu polskiego).
– Ranni żołnierze, po udzieleniu pierwszej pomocy, zostali przetransportowani śmigłowcem medycznym do bazy w Ghazni – poinformował mjr Marcin Gil, szef sekcji informacyjno-prasowej Polskich Sił Zadaniowych w Afganistanie. – Jeden doznał obrażeń głowy i prawej nogi. W bazie przeszedł operację. Jego stan lekarze określają jako ciężki, ale stabilny. Drugiemu żołnierzowi od-łamki wbiły się w nogi. Jego stan lekarze określają jako dobry.
Obaj ranni mają być przetransportowani do szpitala w Bagram. O zdarzeniu wojsko powiadomiło już ich rodziny. W ostatnim okresie ataki talibów na wojska koalicji się nasilają. Ma to związek z zaplanowanymi na 20 sierpnia wyborami prezydenckimi oraz lokalnymi w Afganistanie. Kilka dni temu talibowie przeprowadzili szturm w mieście Chost. Zaatakowali także posterunek wojskowy w Nuristanie, ale siły koalicji i wojska afgańskie odpowiedziały ogniem. Zginęło 16 talibów. W ostatni weekend mina pułapka raniła czterech włoskich żołnierzy w prowincji Herat. Ładunki wybuchowe zebrały krwawe żniwo również wśród żołnierzy afgańskich i cywilów. W weekend od takich min zginęło co najmniej siedmiu Afgańczyków. Spokoju nie mają też polscy żołnierze. 26 lipca po wybuchu miny pułapki pod polskim transporterem Rosomak ranny został kierowca. Lekarze stwierdzili złamania lewego i prawego podudzia. Wcześniej ranni zostali dwaj żołnierze. Ostrzelano ich konwój, gdy jechali do siedziby lokalnych władz dystryktu Khoghiani. Miesiąc wcześniej, w wyniku wybuchu miny pułapki rannych zostało trzech Polaków. W Afganistanie walczy 90 tysięcy żołnierzy międzynarodowych sił koalicji, w tym ok. 2 tys. Polaków. W 2008 r. przejęli oni odpowiedzialność za prowincję Ghazni. Żołnierze stacjonują w czterech bazach: Ghazni, Warrior, Giro i Four Courner.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA