ETS rozstrzygnie o prawie do odliczenia VAT

Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Polskie przepisy zabraniają odliczenia podatku z faktury wystawionej przez podmiot nieuprawniony. Czy to zgodne z dyrektywą?
Takie pytanie Naczelny Sąd Administracyjny skierował 14 lipca do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W orzecznictwie pojawiały się bowiem wątpliwości, czy polskie przepisy nie naruszają zasady neutralności VAT.W sprawie, jaką rozstrzyga NSA, fiskus zakwestionował odliczenie podatku z faktur za zakupy. W postępowaniu okazało się bowiem, że sprzedawca nie był zarejestrowany jako podatnik VAT, a art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy o VAT zakazuje odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez taką osobę.Ta regulacja ma na celu ochronę budżetu państwa przed nadużyciami nieuczciwych podatników. W analizowanej przez NSA sprawie usługi zostały jednak wykonane, a wynagrodzenie wypłacone. Podatnik nie wiedział zaś, że jego kontrahent nie był już zarejestrowany.Czy mimo to nie mógł odliczyć VAT? To właśnie wzbudziło wątpliwości NSA.Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest bowiem podstawowym elementem konstrukcji systemu podatku ...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL