Ubezpieczenia

Odholowywanie za brak OC w Unii

Komisja Europejska odpowiedziała na polską skargę w sprawie zniesienia odholowywania auta za brak OC
– Komisja Europejska ma zająć stanowisko w ciągu maksymalnie sześciu tygodni – mówi „Rz” Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Polsce może grozić nawet nakaz zmiany uchwalonych w czerwcu przepisów znoszących odholowywanie samochodu na policyjny parking w przypadku, gdy kierowca nie ma przy sobie polisy OC. Nowela zainicjowana została przez sejmową komisję „Przyjazne państwo”. PIU wysłało skargę do KE w czerwcu, gdy polski parlament zdecydował o zniesieniu niemal wszystkich sankcji za brak ubezpieczenia OC pojazdu. Według izby jest to niezgodne z unijnymi przepisami. Z przyjętych konwencji wynika bowiem, że rządy państw członkowskich mają zapewnić eliminowanie z ruchu pojazdów nieubezpieczonych. Tymczasem Polska z tego zrezygnowała.
O niepodpisywanie zmian w kodeksie drogowym apelował do prezydenta Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca odszkodowania za nieubezpieczonych sprawców wypadków. PIU wystąpiła także do Trybunału Konstytucyjnego z prośbą o zbadanie zgodności znowelizowanej ustawy z konstytucją. – Czekamy na odpowiedź również z trybunału – mówi Marcin Tarczyński.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL