fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Wysyp obligacji komunalnych w drugim kwartale

Rynek obligacji komunalnych w II kwartale
Rzeczpospolita
Wobec spadku przychodów samorządy się zadłużają. Jeszcze w tym miesiącu Warszawa ma wyemitować obligacje na kwotę 600 mln zł
Będzie to kolejna już emisja papierów dłużnych stolicy. Niedawno Warszawa wypuściła euroobligacje, które kupili inwestorzy zagraniczni. Ich wartość wyniosła 200 mln euro. Teraz, jeszcze w lipcu, na krajowy rynek trafią papiery Warszawy o wartości 600 mln zł. Z informacji „Rz” wynika, że ma to być emisja zamknięta. Środki z tej i poprzedniej emisji mają być przeznaczone na inwestycje.
Plany stolicy nie są jednak niczym wyjątkowym. W czerwcu papiery na kwotę 300 mln zł wyemitował Kraków. Emisję zorganizowało konsorcjum czterech banków. Przewodnia rola przypadła PKO BP, a poza nim są BOŚ, Deutsche Bank oraz Gospodarczy Bank Wielkopolski (GBW). – Popyt na te papiery dwukrotnie przewyższył podaż – mówi Marcin Święcicki, kierownik Zespołu Transakcji Samorządowych w PKO BP. Warunki kosztowe krakowskiej emisji stanowią punkt odniesienia dla kolejnych. Żadne większe miasto nie może obecnie liczyć na emisję tańszą niż sześciomiesięczny WIBOR plus 2 – 3 proc.
Oprócz stolicy Małopolski papiery na kwotę 20 mln zł z programu o łącznej wartości 100 mln zł wyemitował Białystok. Organizatorem jest Bank Handlowy. Nowy programy emisji o wartości 200 mln zł podpisał też Włocławek (organizuje PKO BP). Obligacje o wartości 100 mln zł chce wypuścić także Lublin. Banki składały już oferty w tej sprawie. Wysyp nowych programów i emisji nie dotyczy tylko dużych miast, ale też wielu mniejszych gmin i powiatów. Wymienić tu można Słupsk oraz powiat inowrocławski (po 25 mln zł). Tylko w czerwcu – jak wynika z danych Fitch Polska – podpisanych zostało w sumie 15 nowych programów. W całym drugim kwartale – jak wynika z kolei z danych zebranych przez „Rz” od 11 banków – było ich co najmniej 27. Dla porównania, w I kwartale pojawiły się tylko cztery nowe programy. W sumie najwięcej nowych programów podpisał bank PKO BP łącznie na kwotę ponad 600 mln zł (wliczając 300 mln zł emisji Krakowa). Siedem nowych programów ma też Bank DnB Nord na kwotę ponad 40 mln zł oraz sześć BGK o wartości 79 mln zł. Z danych Fitch Polska wynika, że w I półroczu wartość wyemitowanych obligacji komunalnych wyniosła ponad 456 mln zł. Rok wcześniej była to kwota ponad sześciokrotnie niższa (71,5 mln zł). Zadłużenie samorządów z tytułu emisji papierów dłużnych wyniosło na koniec czerwca 4,6 mld zł (o ok. 300 mln zł więcej niż w maju). Na koniec czerwca 2008 r. była to wartość 4,1 mld zł. Do końca roku zadłużenie samorządów jeszcze mocniej wzrośnie. Zwłaszcza jeśli doda się emisje euroobligacji. Oprócz Warszawy wyemitowało je też województwo mazowieckie (emisja zamknięta). Powód jest taki, że samorządy mają ambitne plany inwestycyjne, które muszą sfinansować. Kryzys powoduje natomiast, że kurczą się ich dochody. Obligacje są jedną z opcji na uzyskanie finansowania zewnętrznego. Zwłaszcza że inwestorzy finansowi chętnym okiem patrzą na emisje samorządowe, traktując je jako bardziej bezpieczne niż korporacyjne.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA