Obsługę rady nadzorczej można wrzucić w koszty spółki

www.sxc.hu
Spółka z o.o. wynajmuje lokal na posiedzenie rady nadzorczej. Ponadto kupuje herbatę, kawę i słodycze przeznaczone na poczęstunek dla członków rady. Czy wydatki te są kosztami uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 38a) [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4A151CB6F8253144CC6876777E82D0DB?id=115893]ustawy o CIT[/link] nie uznaje się za koszty uzyskania przychodu wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. Zatem [b]nie są kosztem wydatki poniesione bezpośrednio na rzecz tych osób. [/b][srodtytul]Drobne poczęstunki[/srodtytul][b]Wyłączenie to nie dotyczy jednak kosztów obsługi rady. Wydatki na poczęstunek dla członków rady nadzorczej w trakcie posiedzenia nie stanowią przysporzenia majątkowego tych osób, lecz są związane z funkcjonowaniem rady.[/b]Nie są również wydatkami na reprezentację, które charakteryzują się tym, że są skierowane na zewnątrz (do innych podmiotów).Potwierdza to również [b]interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 16 lutego 2009 r. (IBPBI/2/423-1076/08/P...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL