fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Bałtyk pełen wiatraków

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Koncerny szukają już miejsc, gdzie wybudują wielkie farmy wiatrowe. Krajowi i zagraniczni przedsiębiorcy chcą wybudować w polskich obszarach morskich pięć dużych elektrowni wiatrowych
Bałtyk ma jedne z lepszych warunków w Europie do rozwijania energetyki wiatrowej. – Nasze morze jest płytkie, a takie miejsca jak Ławica Środkowa sprzyjają stawianiu wiatraków – przekonuje Juliusz Gajewski z Instytutu Morskiego w Gdańsku.
[wyimek]16 mld zł chcą zainwestować przedsiębiorstwa w farmy na polskim Bałtyku [/wyimek] Najbardziej ambitne plany ma państwowa Polska Grupa Energetyczna. – Do 2020 r. planujemy budowę morskich farm wiatrowych o mocy 1000 megawatów. Przewidywane nakłady na inwestycje w perspektywie 11 lat to około 13,4 mld zł – mówi Joanna Zając z PGE. Zapowiadane 1000 MW to tyle, ile chce uzyskać Polska z elektrowni jądrowej w Ignalinie na Litwie. PGE rozważa trzy lokalizacje: na Ławicy Słupskiej, Środkowej i w okolicach Żarnowca. Firma wciąż je bada. W przypadku farm morskich im dalej od lądu, tym lepsze parametry pracy osiąga elektrownia.
Eksperci są przekonani, że farmy na morzu będą przyszłością energetyki wiatrowej. – Ludzie nie chcą widzieć w swojej najbliższej okolicy turbin, dlatego trzeba będzie odejść z farmami wiatrowymi jak najdalej w morze – uważa Per Holmgard, wiceprezes duńskiej firmy Dong Energy Renewables. W Danii działają dwie duże morskie elektrownie, a w trakcie budowy jest dziewięć następnych. Polskie plany nie są aż tak zaawansowane. Pierwszych elektrowni na Bałtyku można się spodziewać dopiero za pięć lat. Najbliższe otrzymania pozwoleń na budowę takiej farmy są Karpacka Mała Energetyka oraz dwie firmy z zagranicznym kapitałem: Wiatropol i Generpol. Każda z tych firm ma plany opiewające na ponad miliard złotych, ale czekają na wprowadzenie przepisów ułatwiających inwestycje. Na razie jednak mają pod wiatr. Wiatropol, który zaplanował farmę w okolicy Dębek, ma problemy ze zdobyciem pozwolenia – firma dostała odmowę od władz wojewódzkich i odwołała się do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Znalezienie miejsca nie jest proste, bo spora część akwenu morskiego jest zajęta przez obszary chronione Natura 2000, przemysł wydobywczy czy Marynarkę Wojenną.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA