fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Parady, regaty, szanty i jarmark

Komandor Mateusz Kusznierewicz zaprasza
Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
Dziś nad Motławą zaczyna się zlot żaglowców Baltic Sail 2009
Dla miłośników tradycji żeglarskiej będą to cztery niezwykłe dni. Od czwartku do niedzieli przy nabrzeżu Motławy oraz w Marinie Gdańsk zobaczą z bliska piękne jachty, obejrzą parady i regaty, wezmą udział w piknikach i posłuchają szant.
Impreza jest znana od 1997 roku pod nazwą Sail Gdańsk. Organizują ją miasto oraz Fundacja Gdańska. Rośnie z roku na rok, na wody Motławy i do mariny wpłyną żaglowce do 35 m długości i 3,5 m zanurzenia. Spotkanie z jachtami to tylko wstęp do innych atrakcji. Wśród nich jest czwartkowa impreza promująca odbudowę „Generała Zaruskiego“ – jednego z symboli polskiego żeglarstwa. Codziennie odbywać się będzie Jarmark Morski na Targu Rybnym. W piątek organizatorzy zapraszają na „Szanty pod Żurawiem” – dwuczęściową galę na Długim Targu na scenie przy Neptunie. Będzie to także rywalizacja wykonawców o nagrody prezydenta Gdańska i marszałka województwa pomorskiego.
Oryginalnym przedsięwzięciem artystycznym będzie też Symfonia Portowa – 22 młodych muzyków z Niemiec i Polski połączy brzmienie instrumentów tradycyjnych oraz głosów miasta portowego: syren statków, dzwonów kościelnych, odgłosów dworca czy też metalicznych dźwięków z hal produkcyjnych Stoczni Gdańsk. Drugą częścią tego projektu będzie dokumentacja filmowa całego wydarzenia. Komu mało, może się wybrać na rejs po Motławie i Zatoce Gdańskiej, zobaczyć wyścig smoczych łodzi, pokazy ratownictwa wodnego i szkutnictwa, uczyć się żeglarstwa. Gościem honorowym imprezy i komandorem zlotu jest Mateusz Kusznierewicz, mistrz olimpijski w klasie Finn i mistrz świata z Dominikiem Życkim w klasie Star. Komandor Kusznierewicz będzie obecny niemal wszędzie: pierwszego dnia osobiście powita załogi jachtów odwiedzających Baltic Sail 2009, potem pokaże chętnym stara, na którym zdobywał mistrzostwo świata w 2008 roku. W sobotę o 17 spotka się z miłośnikami żeglarstwa na Targu Rybnym. Szczegółowy program zlotu i inne informacje [b][link=http://www.balticsail.pl]www.balticsail.pl[/link][/b]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA