fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Koreańczycy chcą inwestować w Polsce

Polska musi poprawić bilans handlowy z Koreą. Firmy z tego kraju chcą inwestować, co może poprawić sytuację.
Rzeczpospolita
Tygrys stawia na Polskę. Firmy koreańskie zainwestowały u nas już ok. 2 mld dol. i szukają kolejnych możliwości
W Warszawie rozpoczyna się dziś Polsko-Koreańskie Forum Gospodarcze. – Podpisane zostaną m.in. umowy między Korea Eximbankiem i Polską Agencją Informacji i i Inwestycji Zagranicznych oraz z BGK dotyczące finansowania projektów inwestycyjnych i handlowych – mówi Bożena Giacchini, prezes Izby Gospodarczej Polska-Korea Południowa.
Jak wyjaśnia, firmy koreańskie zainteresowane są możliwościami inwestycyjnymi w Polsce. Samsung Engineering czy GS Engineering & Construction myślą o projektach inżynierskich, głównie współfinansowanych ze środków unijnych (budowa oczyszczalni ścieków, elektrowni, mostów, kolei). Ostatnio największe umowy na koreańskie inwestycje w naszym kraju podpisane zostały pod koniec 2005 r. Na taki krok zdecydowały się LG Electronics oraz grupa kooperantów, jak Heesung Electronics, LG Innotek, Dong Yang Electronics czy Ohsung Display. Liczba firm z kapitałem koreańskim w Polsce przekroczyła 110.
Bilans handlowy między naszymi krajami wypada z polskiego punktu widzenia niekorzystnie. W ubiegłym roku polski eksport do Korei wart był 312,1 mln dol., o niemal 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Wartość importu wzrosła ponad 30 proc. i przekroczyła 5 mld dol. Za największą inwestycją koreańską w Polsce stoi koncern LG, który podpisał z polskim rządem kontrakt na budowę fabryki monitorów. Inwestycja ma wartość 800 mln euro. Niewiele ponad dwa lata od uruchomienia fabryki w Biskupicach Podgórnych powstało w niej 10 mln modułów ciekłokrystalicznych. – Konsekwentnie rozwijamy działalność, aby zaspokoić coraz większe zapotrzebowanie producentów telewizorów LCD – mówi Jung Ung Yeu, prezes LG Display Poland. W Polsce od 15 lat działa też Daewoo Electronics – należy do niej fabryka telewizorów w Pruszkowie. Ponad 70 proc. jej produkcji trafia na eksport, z czego ok. 40 proc. stanowi sprzedaż pod innymi markami niż Daewoo. Z kolei Samsung ma w Polsce centrum badań i rozwoju zatrudniające ok. 360 osób. W 2007 r. powstało też Samsung Mobile Laboratory, które będzie się rozwijało najszybciej, w dwa lata zwiększy zatrudnienie o ok. 100 osób. [ramka][b]Joon Jae Lee, ambasador Republiki Korei w Polsce[/b] Sama kwota inwestycji LG Electronics w Polsce wynosi aż 1,5 mld dol., natomiast liczba zatrudnionych pracowników – 13 tys. osób. Całkowita kwota inwestycji koreańskich firm nad Wisłą to 1,85 mld dol. Suma ta ciągle rośnie. Koreańskie przedsiębiorstwa nie tylko inwestują w sferę produkcji. Przykładem może być Samsung Electronics, który założył Centrum Badań i Rozwoju, gdzie 400 polskich inżynierów pracuje ze 100 koreańskimi inżynierami. Według mojej wiedzy Polska, która przekształciła się z kraju komunistycznego w Europie Środkowej w kraj członkowski Unii, poszukuje teraz współpracy z krajami azjatyckimi. Wśród trzech państw z Azji Północno-Wschodniej Korea, otoczona silnymi krajami, również posiada długą i bolesną historię walki o niepodległość. Pomimo niewystarczalności zasobów naturalnych Korea dokonała cudu nad rzeką Han-gang, wykorzystując doskonałe zasoby ludzkie, i podniosła się z kryzysu powojennego (wojna koreańska 1950 – 1953), realizując bardzo szybki wzrost ekonomiczny w krótkim czasie. Mamy zamiar się dzielić technologią i doświadczeniem, które zdobyliśmy podczas wzrostu ekonomicznego, z krajami rozwijającymi się. Korea Południowa uznaje Polskę za głównego partnera we współpracy gospodarczej. Jestem pewny, że gdy połączymy interesy Polski, która jest centrum Europy, z interesami Korei, położonej w centrum Azji Północno-Wschodniej, będzie to korzystne dla obu krajów. Mam nadzieję, że ta relacja rozwinie się szybko i współdziałanie obu krajów na płaszczyźnie biznesowej stworzy most pomiędzy Europą i Azją Północno-Wschodnią. Z okazji 20-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych zrobię co w mojej mocy, by wzajemne stosunki partnerskie nadal się rozwijały. [/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA