fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokaty i inwestycje

Początek wakacji na GPW

Banki i spóŁki surowcowe pociągnęły indeks do dołu. Przez większość piątkowej sesji WIG20 znajdował się poniżej kreski. Inwestorzy kilka razy usiłowali wypchnąć go na plus, ale po południu, przy niewielkich obrotach, skapitulowali.
Rzeczpospolita
Inwestorzy są coraz mniej chętni do handlu akcjami. Indeks największych spółek zakończył notowania w piątek 0,7-proc. stratą. Dla inwestorów znad Wisły był to trzeci spadkowy tydzień
Brak sesji na amerykańskiej giełdzie i rozpoczynające się na dobre wakacje nie sprzyjały w piątek aktywności inwestorów na warszawskiej giełdzie. Obroty na całym rynku osiągnęły poziom 0,8 mld zł. Przez większą część sesji indeks największych polskich spółek znajdował się poniżej czwartkowego zamknięcia. Na koniec piątkowych notowań WIG20 osiągnął poziom 1828 pkt, co oznacza spadek o 0,7 proc.
W ciągu ostatnich pięciu sesji indeks ten stracił 1,6 proc. wartości i był to już jego trzeci spadkowy tydzień z rzędu. Lepiej radziły sobie indeksy małych i średnich spółek, które zakończyły tydzień na plusie. Na piątkowej sesji dobrze radziły sobie akcje Agory, która zyskała 3,62 proc., mimo że podana została informacja o 11-proc. spadku sprzedaży „Gazety Wyborczej” w ujęciu rocznym. W górę o 2,4 proc. szły notowania Asseco Polska. Prezes spółki Adam Góral powiedział w piątek, że pozytywnie ocenia dokonania grupy w II kw. i spodziewa się operacyjnego wzrostu wyników w ujęciu rocznym. Podtrzymał również plan poprawy wyników w całym 2009 roku.
Spadki na rynku surowcowym nie sprzyjały natomiast notowaniom PKN Orlen i KGHM, które traciły odpowiednio 1,57 proc. i 2,79 proc. Zachowanie tych dwóch spółek i spadek cen akcji PKO BP i Pekao SA zdecydowały o wyniku piątkowej sesji. Na szerokim rynku mocno w górę poszły papiery Petrolinvestu (analiza poniżej). O 9,6 proc. drożały też akcje odzieżowej firmy Monnari. W tym przypadku o wzroście zdecydowała informacja o powołaniu na stanowisko wiceprezesa ds. restrukturyzacji Rafała Rachalewskiego. Jest on dyrektorem inwestycyjnym CRG Capital specjalizującej się w wyprowadzaniu spółek z trudnej sytuacji. Na europejskich parkietach dominowały niewielkie spadki. W Paryżu i Londynie miały miejsce jeszcze bardziej symboliczne zwyżki.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA