fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Strefa euro: Inflacja na rekordowo niskim poziomie

Flickr
Ceny w strefie euro przestały rosnąć. W maju w skali roku wzrost cen wyniósł 0 proc. Analitycy spodziewają się deflacji w najbliższych miesiącach
Analitycy oczekiwali plus 0,2 procent. W kwietniu inflacja HICP w strefie euro wyniosła 0,6 proc. rok do roku.
Majowy odczyt inflacji HICP jest najniższy od 1997 r.Ekonomiści oceniają, że w tym sezonie letnim ceny w strefie euro będą spadać. - Dzisiejsze dane wylały kubeł zimnej wody na wszystkich, którzy liczyli na odbicie gospodarcze w krótkiej perspektywie. Wystąpienie deflacji w najbliższych kilku miesiącach z pewnością nie przybliża ożywienia - mówi Colin Ellis z Daiwa Securities.
Deflacja jest niebezpieczna dla sytuacji ekonomicznej, ponieważ konsumenci wstrzymują się z zakupami, oczekując większych spadków cen. Skąpe wydatki konsumentów zmniejszają z kolei tempo wzrostu PKB. Łączny PKB strefy euro skurczył się w pierwszych trzech miesiącach roku o 4,6 proc. rocznie i 2,5 proc. kwartał do kwartału Prognoza Komisji Europejskiej koresponduje z podobnymi raportami MFW, który w kwietniu podał, że strefa euro skurczy się w tym roku o 4,2 proc. (0,4 proc. w 2010 r.).
Źródło: BBC News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA