Jeśli kupisz za tanio, urząd skarbowy może podwyższyć należność

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Przedsiębiorca, który nabywa firmowy majątek, może być zobowiązany do zapłaty PCC. Ale nie od faktycznej ceny, tylko od wartości rynkowej
Jeśli więc kwota, którą zapłacił, odbiega od rynkowych cen, urząd może podwyższyć podstawę opodatkowania.Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowie sprzedaży wynosi co do zasady 2 proc. Płaci go kupujący. Transakcje, które nie są objęte tą daniną, wymienia art. 2 ustawy o PCC. Nie zapłacimy go m.in. wtedy, gdy jedna ze stron czynności jest z tytułu jej dokonania opodatkowana VAT.Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa. Jak ją obliczyć? Art. 6 ust. 2 ustawy o PCC odwołuje się do „przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów”.Jak czytamy w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 26 lutego 2009 r. (IPPB2/436-477/08-2/MZ)[/b]: „ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych uznaje uprawnienie stron umowy sprzedaży do...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL