fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Dołek w wynikach giełdowych spółek

Kurczą się rynki zbytu. Po pierwszym kwartale aż połowa giełdowych spółek zmniejszyła przychody ze sprzedaży. Nieco ponad 60 proc. uzyskało rentowność z kapitałów własnych (ROE).
Rzeczpospolita
Cezary Adamczyk
Jeden z najgorszych kwartałów na GPW za nami.Zyski notowanych firm spadły dziesięciokrotnie w porównaniu z 2008 r.
Kryzys już w czwartym kwartale ubiegłego roku odcisnął swe piętno na wynikach finansowych firm, które były znacznie gorsze niż w pierwszych dziewięciu miesiącach 2008 roku. W pierwszym kwartale tego roku pogorszenie sytuacji gospodarczej odbiło się na nich jeszcze wyraźniej. Liczba giełdowych firm, które zanotowały straty, wzrosła o jedną czwartą w stosunku do czwartego kwartału 2008 roku i ponaddwukrotnie w relacji do pierwszego kwartału ubiegłego roku.
– Myślę, że pierwsze półrocze obecnego roku to dołek w wynikach firm. W kolejnych kwartałach sytuacja powinna się poprawiać, szczególnie w ostatnich trzech miesiącach roku – ocenia Marcin Materna, szef działu analiz DM Millennium.
Patrząc na pierwsze trzy miesiące roku, łączny zysk netto wszystkich giełdowych firm krajowych wyniósł zaledwie
0,9 mld zł. To dziesięć razy mniej niż w tym samym okresie 2008 r. Ponad 40 proc. notowanych na głównym rynku GPW firm zamknęło kwartał stratą netto. Jej łączna wartość sięgnęła 3,5 mld zł. Dla porównania przed rokiem straty zanotowało 20 proc. firm, a ich łączna wartość nie przekroczyła 330 mln zł. Dodatkowo, gdy z całego zestawienia wyłączymy banki, to się okaże, że kwartał zamknął się stratą przekraczającą 0,6 mld zł.
Na poziomie zysku operacyjnego łączny wynik był o połowę niższy niż przed rokiem. Spadek popytu w kraju oraz za granicą sprawił, że coraz więcej firm ma kłopoty ze sprzedażą swoich produktów. Dość powiedzieć, że w pierwszym kwartale co druga firma miała niższe przychody niż przed rokiem. – Część spółek reaguje z opóźnieniem, dlatego dla wielu z nich ciężkie czasy się dopiero zaczynają – mówi Zbigniew Obara, analityk BM Alior Banku.
W ostatnich miesiącach zawiodły głównie spółki paliwowe. Wszystkie trzy (Orlen, Lotos i PGNiG) zanotowały stratę, w sumie ponad 2,1 mld zł. Podobnie jak w czwartym kwartale przyczyną był słaby złoty i przeszacowanie zapasów. Cała branża zanotowała też spadek przychodów o 11,3 proc.
Wyniki spółek z tego sektora zaciążyły na bilansie wszystkich firm z WIG20, czyli największych spółek z warszawskiej giełdy (ich zysk wyniósł 0,4 mld zł). Analitycy, patrząc na przyszłe zarobki największych polskich spółek, oczekują dalszego spadku zysku w porównaniu z minionym rokiem, ale skala tego zjawiska będzie malała.
– W najbliższych kwartałach dynamika zysków porównywana do zeszłego roku również będzie ujemna. W odniesieniu odpowiednio do drugiego i trzeciego kwartału wyniki największych firm powinny być odpowiednio o 33 proc. i 10 proc. gorsze niż w 2008 r. – ocenia Marek Juraś, szef działu analiz DM BZ WBK. Z przygotowanego przez jego dział raportu wynika, że w obecnym roku firmy z WIG20 zarobią 14,1 mld zł, czyli 4 proc. więcej niż w 2008 r. – Ten wynik to głównie zasługa ostatniego kwartału tego roku. Prognozujemy w nim 5,3 mld zł zysku polskich blue chips w porównaniu z 2,1 mld zł straty w 2008 r.
Słaby pierwszy kwartał obecnego roku miały też spółki z branży chemicznej. Cały sektor zanotował wyraźny spadek sprzedaży i rentowności zarówno operacyjnej, jak i netto. Najgorzej wypadły spółki chemii ciężkiej. Choć sezon dla tych firm już się zaczął, to na spadku przychodów zaważyły niższe ceny nawozów. Wynik netto obciążony był natomiast ujemną wyceną instrumentów pochodnych.
Po drugiej stronie znalazły się spółki związane z energetyką. Branża ta jako jedyna obok budownictwa zanotowała wzrost wszystkich trzech parametrów. Sprzedaż wzrosła o ponad jedną piątą, a zyskowność o przeszło 100 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA