fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Opłaty bankowe w górę

Fotorzepa, Seweryn Sołtys
Nadchodzi kolejna fala podwyżek opłat w bankach. Zmiany w cennikach odczują szybko klienci Pekao, mBanku i Raiffeisen Banku
W Raiffeisen Banku od 1 czerwca wprowadzona zostanie opłata w wysokości 3,99 zł za wypłatę gotówki z bankomatów innych sieci, wcześniej były one darmowe (korzystanie z sieci własnej banku oraz Euronetu będzie bezpłatne). Podwyższona została opłata za przelew w oddziale, wcześniej było to 5,99 zł, a od początku czerwca 9,99 zł, natomiast za przelew realizowany przez centrum telefoniczne trzeba będzie zapłacić 1,99 zł (wcześniej był darmowy).
– Nie wprowadzamy jednak żadnych zmian w zakresie opłat za prowadzenie rachunków – zastrzega Joanna Cegłowska z Raiffeisen Banku i dodaje, że przelewy wykonywane za pośrednictwem bankowości internetowej oraz bankowości mobilnej VIP Mobile są bezpłatne.
W mBanku zostanie wprowadzona prowizja w wysokości 2 proc. za aktywację mechanizmu bilansującego przy planach hipotecznych. Zacznie obowiązywać od 1 lipca, ale będzie dotyczyć tylko kredytów zaciągniętych po tej dacie.
W Pekao sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ bank jednocześnie ze zmianami w tabeli opłat od 1 czerwca wprowadza nową ofertę kont, a więc nie wszystkie stawki są porównywalne.
Opłaty za Eurokonta, które dawniej były rachunkami Banku BPH (i w wyniku fuzji zostały przeniesione do Pekao), zostały podwyższone o 1,04 zł i po zmianach za prowadzenie Eurokonta Niebieskiego trzeba zapłacić miesięcznie 7,99 zł, a za Eurokonto Srebrne 10,99 zł, natomiast Eurokonto Max będzie kosztować 13,99 zł.
– Opłaty za stare Eurokonta Pekao, np. Standard i Plus, nie zmieniają się – podkreśla Magdalena Załubska-Król z Pekao. Wzrosła opłata za przelew wykonywany w oddziale, w przypadku Eurokonta Standard lub Plus z 4 zł do 6 zł, a także za wypłatę gotówki w bankomatach obcych (w sieci własnej i Euronet jest darmowa). Przedstawiciele banku tłumaczą, że tabela jest tak skonstruowana, żeby aktywni klienci ponosili niższe opłaty. Wcześniej podwyżki opłat wprowadziły m.in. PKO BP, Polbank, ING Bank, MultiBank. W większości przypadków wzrósł koszt prowadzenia rachunków oraz wypłat z bankomatów obcych.
Z szacunków analityków wynika, że z podwyżek opłat i prowizji w tym roku banki uzyskają dodatkowo 500 – 700 mln złotych.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=m.krzesniak@rp.pl]m.krzesniak@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA