Przestoje w wynajmie nie wpływają na wysokość odpisów

Czasowe niewykorzystanie składnika majątku w działalności gospodarczej zdarza się często przy wynajmie i dzierżawie. Czy oznacza konieczność zaprzestania naliczania amortyzacji?
Załóżmy, że firma posiada lokal lub lokale przeznaczone na wynajem. W tego typu działalności występują dłuższe lub krótsze okresy, kiedy poszczególne lokale pozostają niewynajęte. Zdarza się bowiem, że zostanie rozwiązana umowa najmu z dotychczasowym najemcą, a nie został jeszcze znaleziony nowy. Pojawia się tu zatem pytanie, czy za miesiące, w których lokal nie jest wynajmowany, lecz są prowadzone poszukiwania nowego najemcy, mogą być dokonywane odpisy amortyzacyjne od tego lokalu?[srodtytul]Odpisy można naliczać...[/srodtytul]Moim zdaniem tak. Skoro podatnik podejmuje działania zmierzające do znalezienia nowego najemcy, to nie można twierdzić, że zaprzestał prowadzenia działalności w tym zakresie. Zwłaszcza gdy posiada również inne lokale, które są aktualnie wynajmowane. Potwierdza to[b] interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 września 2008 r. (ILPB3/423-407/ 08-2/ŁM).[/b]W mojej ocenie zastosowanie art. 22c pkt 5 ustawy o PIT albo art. 16c pk...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL