Mieszkaniowe

Mieszkania stanieją, ale już niewiele

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
W pierwszym kwartale tego roku nieznacznie wzrosła sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym. Dom Development, jeden z głównych warszawskich deweloperów, sprzedał 106 mieszkań, podczas gdy w ostatnim kwartale 2008 roku tylko 92 lokale.
Ale rok temu w pierwszym kwartale mieszkania kupiło ponad 300 rodzin.
Dlatego analitycy przestrzegają, że taki wzrost należy traktować jako zjawisko okresowe. – Nadal niepewna jest sytuacja na rynku kredytowym i równie niepewna jest sytuacja gospodarcza. A to te dwa czynniki mają wpływ na decyzje o zakupie podejmowane przez konsumentów – czytamy w kwartalnym raporcie firmy doradczej Cushman & Wakefield. Niepokojącą tendencje zauważa się w działaniach developerów, którzy na razie nie kupują ziemi. W stolicy nie przeprowadzono żadnej transakcji kupna - sprzedaży gruntu. Wielu deweloperów, np. Dom Development od ponad pół roku nie rozpoczęło budowy nowego obiektu mieszkaniowego.
Wstrzymano np. inwestycje na kolejnych etapach osiedla Derby w Białołęce. – Ale uważnie obserwujemy rynek mieszkaniowy i jesteśmy gotowi wprowadzić do sprzedaży nowe mieszkania, jak tylko zauważymy symptomy ożywienia gospodarczego – mówi prezes DD Jarosław Szanajca. Analitycy przewidują, że mieszkań na rynku może zabraknąć za ok. 2 lata. Obserwuje się też zmianę struktury kupowanych mieszkań. O ile np. w stosunku do marca ub. roku Dom Development sprzedał o 64 proc. mniej mieszkań popularnych, to już w przypadku apartamentów o podwyższonym standardzie spadek wyniósł ponad 84 proc. Coraz więcej deweloperów ma w swoje ofercie mieszkania w systemie Rodzina na swoim". Dopłaca do nich Skarb Państwa. By skorzystać z takiej oferty, musi być spełnionych kilka warunków. Cena mkw. mieszkania nie może przekraczać 7,1 tys. zł, lokal nie może być większy niż 75 mkw., a dom - 140 mkw. W skali kraju obserwowany jest stały niewielki spadek cen. W stolicy jest on minimalny, ale transakcje bywają nawet o 10 proc. niższe od ceny oficjalnej. Analitycy twierdzą, że ceny jeszcze trochę spadną, ale już niewiele. [i]Czytaj też w [link=http://www.zw.com.pl/artykul/2,362191_Mieszkania_stanieja__ale_juz_niewiele.html]Życiu Warszawy[/link][/i]
Źródło: Życie Warszawy

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL