fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Ceny mieszkań nadal spadają

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
W kwietniu cena metra mieszkania na rynku wtórnym w Krakowie byłao 12 proc. niższa niż rok temu. W niektórych miastach ceny jednak nieznacznie wzrosły
W kwietniu, porównując z marcem, urosły średnie ceny mkw mieszkań na rynku wtórnym w Gdynii, Lublinie, Opolu i Białymstoku. To wzrosty rzędu kilkudziesięciu złotych na metrze - wynika z danych Szybko.pl. — Te nieznaczne wzrosty nie są jednak oznakami zmiany trendu, choć wskazują na stabilizację cen w tych konkretnych lokalizacjach — komentuje Marta Kosińska, analityk rynku nieruchomości z Szybko.pl.
W największych miastach ceny jednak wciąż spadają. Efekt jest taki, że w kwietniu średnia cena metra mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie była o ponad 6 proc. niższa niż przed rokiem. W Krakowie spadek sięga 12 proc., w Katowicach - ponad 9 proc., we Wrocławiu - 8,2 proc., a w Poznaniu, Toruniu czy Łodzi przekracza 7 proc. Najmniejszą przecenę roczną, rzędu 1,5 proc., odnotowano w Gdyni. — W ciągu ostatnich 12 miesięcy radykalnie zmieniła się struktura ofert we wszystkich miastach — komentuje Marta Kosińska. — Wszędzie kilkukrotnie zwiększyła się liczba najtańszych mieszkań. W Warszawie mieszkań w cenie poniżej 8 tys. za mkw jest obecnie ponad 35 proc., kiedy w zeszłym roku stanowiły niecałe 16 proc. oferty. Jeszcze większe zmiany nastąpiły w pozostałych miastach — zaznacza.
Faktycznie, w Krakowie w I kw. 2008 r. mieszkań w cenie do 6 tys. zł za mkw było 5,7 proc. W tym roku już prawie 25 proc. We Wrocławiu mieszkania do 6 tys. zł stanowią obecnie prawie trzecią część oferty. Rok temu było to niecałe 3 proc.Najdroższym miastem, ze średnią ceną 9,7 tys. zł za mkw, jest Sopot. W Warszawie średnia cena w kwietniu sięgała 8,3 tys. zł. Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazły się: Kraków (6,85 tys.), Gdynia (6,58 tys.), Wrocław (6,5 tys.) i Gdańsk (6,2 tys.).
— Jako pierwsi musieli obniżyć ceny deweloperzy, ponieważ spadki cen są tu mnożone przez setki a nawet tysiące niesprzedanych mieszkań. Na rynku wtórnym, osoby prywatne, posiadające najczęściej pojedyncze nieruchomości, nadal nie są skłonne do bardziej radykalnych obniżek cen — relacjonuje Marta Kosińska.
Niemniej w ubiegłym miesiącu w ponad 4 proc. ofert zamieszczonych w serwisie Szybko.pl sprzedający obniżyli ceny. W co dziesiątym przypadku o ponad 10 proc. Średnia obniżka ceny ofertowych w największych miastach sięgnęła 4,9 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA