fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy opłaty środowiskowe są kosztem

Czy opłaty za korzystanie ze środowiska są pośrednim, czy bezpośrednim kosztem uzyskania przychodu?
[b][i]Odpowiada Małgorzata Dymek, menedżer, doradca podatkowy w Grant Thornton Frąckowiak sp. z o.o.:[/i][/b]Mają one związek z ogólnym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Nie są to koszty, które można by uznać za bezpośrednio związane z przychodami. Są więc pośrednimi kosztami uzyskania przychodów, i jako takie są rozliczane w dacie poniesienia kosztu.Należy jednak pamiętać, że opłaty za korzystanie ze środowiska mogą być kosztem uzyskania przychodów, o ile wiążą się z działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika i nie zostały wyłączone z takich kosztów na podstawie art. 16 ustawy o CIT. Przepis ten, pośród wydatków nieuznawanych za koszty podatkowe, wymienia chociażby kary, opłaty i odszkodowania za nieprzestrzeganie przepisów w zakresie ochrony środowiska czy też dodatkowe opłaty produktowe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA