fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Telewizje w USA mówią o „polskich obozach”

Niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady – Auschwitz-Birkenau
MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE
Polska ambasada w Waszyngtonie i konsulat w Chicago wystosowały protest w związku z użyciem jednego dnia w dwóch amerykańskich mediach określenia „polskie obozy”.
Kłamliwe sformułowanie pojawiło się 14 kwietnia w telewizji ABC, która nazwała obóz w Sobiborze „polskim nazistowskim obozem śmierci”. Tego samego dnia telewizja CBS użyła określenia „polski obóz śmierci w Treblince”. Sformułowania pojawiły się w informacjach na temat ekstradycji z USA urodzonego na Ukrainie Johna Demianiuka, który jest podejrzany o współudział w zamordowaniu
29 tysięcy europejskich Żydów w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze.
Po interwencji polskiej dyplomacji telewizja ABC wprowadziła zmiany w swoim materiale. Jeden z szefów stacji wyraził ubolewanie z powodu użytego zwrotu.
Polonijny działacz dr Marek Rudnicki wysłał list do prezesów ABC News i CBS News, w którym wezwał obie stacje, aby wpisały do swoich kodeksów etycznych zakaz używania sformułowań „polskie obozy koncentracyjne”. Telewizja ABC odpowiedziała, że takich zmian nie zamierza wprowadzić. Ani Polonia, ani nasze placówki nie otrzymały jeszcze odpowiedzi od CBS.
„Rz” od 2005 roku prowadzi akcję przeciwko „polskim obozom”. W tym roku polski MSZ interweniował w tej sprawie już 15 razy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA