fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Coraz mniejsze wypłaty z funduszy inwestycyjnych

W marcu klienci TFI wycofali z nich 3,3 mld zł. To najbardziej optymistyczny wynik od listopada 2006 r.
Wygląda na to, że paniczna ucieczka Polaków z funduszy inwestycyjnych została powstrzymana. W ubiegłym miesiącu umorzenia jednostek uczestnictwa wyniosły 3,3 mld zł, podobnie jak w lutym. To najniższe poziomy, od kiedy badany jest odpływ pieniędzy z funduszy, czyli od listopada 2006 r. – wynika z przedstawionej w piątek informacji Analizy Online.
Do idealnej sytuacji jeszcze jednak daleko, ponieważ na bardzo niskim poziomie pozostaje wartość wpłat. W marcu wyniosły one raptem 2,7 mld zł (dla porównania – w listopadzie 2006 r. było to
7,7 mld zł). W sumie saldo nabyć i umorzeń było ujemne na 620 mln zł. Tylko dwa rodzaje funduszy mogły się pochwalić nadwyżką wpłat – akcji (130 mln zł na plus) i nieruchomości (88 mln zł).
TFI mają jednak nadzieję na poprawę. – W kwietniu saldo może być lekko dodatnie – szacuje Krzysztof Stupnicki, prezes AIG TFI. – Zainteresowanie funduszami ze strony klientów jest spore. Choć na razie głównie pytają, czy to już dobry moment na inwestycje – dodaje. Jego zdaniem do kwietniowych zakupów mogą przekonać zwyżki na giełdzie oraz dodatnie stopy zwrotu (miesięczne i trzymiesięczne) uzyskane przez większość funduszy w marcu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA