fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Kiedy należy zapłacić podatek dochodowy

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
[b]Moja ciocia otrzymała w ubiegłym roku rentę na zwiększone potrzeby, wyrównanie renty wraz z odsetkami oraz odszkodowanie będące formą zadośćuczynienia za poniesione szkody, również z odsetkami. Pieniądze te zostały jej wypłacone po wypadku samochodowym z polisy OC innego kierowcy, sprawcy tego wypadku, na podstawie wyroku sądowego. Czy w zeznaniu podatkowym ma wykazać te kwoty i zapłacić od nich podatek dochodowy?[/b]
[b]Odpowiada Michał Grzybowski doradca podatkowy, dyrektor w Ernst & Young:[/b] [b]Nie.[/b] Nie musi, ponieważ wszystkie tego rodzaju dochody podlegają zwolnieniu od podatku. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są inne odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub tej ugodzie. Zwolnieniem od podatku nie są objęte jedynie takie odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz dotyczące korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. Co więcej, ze zwolnienia od podatku korzystają także odszkodowania w postaci renty, otrzymane na podstawie przepisów prawa cywilnego w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia przez poszkodowanego, który utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Tak stanowi bowiem art. 21 ust. 1 pkt 3c ustawy o PIT. Tak więc zarówno samo odszkodowanie, jak i renta wypłacone na podstawie wyroku sądowego są zwolnione od podatku.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA