fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sport

Pruszków stolicą kolarstwa

Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak
Sobota i niedziela to ostatnie dni rywalizacji o medale mistrzostw świata na torze w Pruszkowie.
Polacy na razie podpatrują najlepszych, ale też nikt nie kazał im natychmiast wygrywać. Obiekt w Pruszkowie powstał dopiero pół roku temu, kilka miesięcy treningów w komfortowych warunkach, to za mało, by dogonić czołówkę.
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym rozgrywane są od 1893 roku, ale pierwszy raz w Polsce. Dotychczas nasi reprezentanci zdobyli na nich 14 medali, ostatnio w 2007 roku w Palma de Mallorca, gdy trzecie miejsce w scratchu zajął Rafał Ratajczyk (MKD Gryf Szczecin). Polak wywalczył też srebro rok wcześniej w wyścigu punktowym. W sobotę - mimo problemów zdrowotnych - wystartuje w madisonie (50 km), a dzień później w omnium. Obydwie konkurencje są bardzo widowiskowe. Madison, inaczej nazywany też wyścigiem amerykańskim, to rywalizacja dwuosobowych drużyn (obok Ratajczyka wystąpi Łukasz Bujko z PTC Pruszków). Ściga się tylko jeden kolarz, drugi odpoczywa, jadąc w górnej części toru. Zmiana ról następuje poprzez wypchnięcie zawodnika wchodzącego na zmianę przez schodzącego.
Omnium to z kolei kolarski wielobój. Zawodnicy biorą udział w 5 wyścigach rozgrywanych jednego dnia: sprincie (200 m ze startu lotnego), scratchu (7,5 km), wyścigu indywidualnym na dochodzenie (3 km), wyścigu punktowym (15 km) i na 1 km ze startu zatrzymanego. [i]Transmisja w TVP Sport (sobota: 17.55; niedziela: 15.55, 17.15, 21.35) i Eurosporcie (sobota: 19; niedziela: 13.45) [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA