fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Gwiazda Dawida z zębami piranii oburzyła Żydów w USA

Izraelska flaga.
Fotorzepa, Bartosz Siedlik
Kolejny skandal wywołany przez publikację karykatury. Tym razem urażeni poczuli się Żydzi
Bezgłowa postać ze wzniesionym do góry mieczem pcha przed sobą wielką gwiazdę Dawida. Gwiazda wygląda niczym pirania: szczerzy straszliwe zębiska, tak jakby chciała pożreć uciekającą palestyńską kobietę. Kobieta ma na rękach dziecko, a na brzuchu napis: „Gaza”. Taka karykatura dotycząca niedawnej izraelskiej operacji w Strefie Gazy pojawiła się w amerykańskiej prasie.
Rysunek autorstwa znanego satyryka Pata Oliphanta opublikowało wiele gazet – z „Washington Post” i „New York Timesem” na czele – oraz portali internetowych. Wywołało to oburzenie środowisk żydowskich. „Ten rysunek przypomina zajadłą antysemicką propagandę z czasów nazistowskich czy sowieckich. Właśnie takie karykatury w latach 30. zainspirowały miliony do nienawiści i przygotowały grunt do ludobójstwa” – napisano w oświadczeniu Centrum Szymona Wiesenthala. W podobnym tonie wypowiedział się szef nowojorskiej Ligi przeciwko Zniesławieniu. – Narysowanie gwiazdy Dawida w połączeniu z symboliką kojarzącą się z nazizmem jest obrzydliwym aktem antysemityzmu. Izrael jest przedstawiony jako maszerujący nazista w długich butach – powiedział Abraham Foxman i wezwał wszystkie portale internetowe, które opublikowały karykaturę, do jej natychmiastowego usunięcia.
Oliphant, który jest jednym z najsłynniejszych karykaturzystów Ameryki (Pulitzer w 1967 roku), na razie nie komentuje zamieszania wokół rysunku. W przeszłości deklarował jednak, że polityczna poprawność, która ma krępować swobodę prasowych rysowników, „doprowadza go do szaleństwa”. Kilkakrotnie miał już podobne kłopoty. W 2001 i 2007 roku ostro skrytykowało go Towarzystwo Amerykańskich Dziennikarzy Pochodzenia Azjatyckiego. Cho- dziło o „obraźliwe rasowo” karykatury dotyczące handlu Stanów Zjednoczonych z Chinami oraz bezpieczeństwa eksportowanej przez ten kraj żywności. Cztery lata temu Antydyskryminacyjny Komitet Amerykanów Pochodzenia Arabskiego oskarżył go zaś o propagowanie „fałszywych stereotypów na temat Arabów”. Sprawa Oliphanta wywołała dyskusję na temat karykatur prasowych, które coraz częściej budzą wielkie emocje. W 2005 roku, po tym jak jedna z duńskich gazet wydrukowała satyryczne rysunki przedstawiające proroka Mahometa, w wielu państwach muzułmańskich doszło do gwałtownych zamieszek i antyeuropejskich wystąpień. Kilka tygodni temu dziennik „New York Post” został zaś oskarżony o rasizm za wydrukowanie rysunku przyrównującego Baracka Obamę do zastrzelonego szympansa. [i]Rysunki Pata Oliphanta [link=http://www.gocomics.com/patoliphant]www.gocomics.com/patoliphant[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA